11974

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık’la bir süre görüşen Ekin ve Uzun, Suriyelilerin çalışma izni ve asgari ücret konularındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Bartık, ziyarette yaptığı konuşmada, Suriyelilerin iş hayatına katılmasıyla kayıt dışı istihdamın önüne geçileceğini belirtti.

Bartık, bu konuyu GTO’nun hazırladığı “Suriye Raporu”nda da gündeme getirdiklerini ifade etti.

Mehmet Uzun ise Suriyelilerin çalışma hayatına katılması ve asgari ücret zammına dair bilgi verdi.

Uzun, “Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik” ile geçici koruma sağlanan yabancıların kaldığı illerde çalışma iznine başvurmalarına imkan verildiğini kaydetti. Uzun, bu uygulamayla kayıt dışı çalışmalarını önlenmesinin amaçlandığını vurguladı.

Çalışan sayısı ondan az olan işyerlerinde en fazla bir geçici koruma sağlanan yabancının çalışmasına izin verilebildiğini anlatan Uzun, şunları kaydetti:

“Geçici koruma sağlanan yabancılara asgari ücretin altında ücret ödenemez. İşveren tarafından işyerinin kayıtlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden, çalışma izni başvurusu tarihinden önceki dört haftalık süre içerisinde yabancının çalıştırılacağı işi yapacak aynı nitelikte Türk vatandaşı bulunamadığının belgelendirildiği başvurularda istihdam kotası uygulanmayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here