Ülkelerinden göç edilmek zorunda bırakılan Suriyeliler Türkçe öğrenerek adaptasyon sorununu en kısa sürede aşmak istiyorlar.

Şahinbey Belediyesi’ne bağlı birçok Sosyal Tesis’te verilen kurslarda Suriyeli misafirlere Türkçe eğitimi verilirken sadece Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde 5 yıl içerisinde 2896 Suriyeli ’ye okuma-yazma eğitimi verildi.

SURİYELİLERDEN BAŞKAN TAHMAZOĞLU’NA ÖVGÜ

Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde okuma-yazma kursuna gelen Suriyeli kursiyerlerden Suad Şaban, 1 aydır Yaşar Torun Gençlik Merkezine geldiğini belirterek, “4 yıldır Türkiye’deyim ve 1 aydır da Yaşar Torun Gençlik Merkezi’ne geliyorum. Türkmen olduğum için daha önceden biraz Türkçe biliyordum. Ama burada kendimi daha da geliştirdim. Bizlere bu imkânı sunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerlerden Vaal Hilali, Türkçe bilmemenin zorluğunu yaşadıklarını belirterek, “Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde Türkçe öğreniyorum. Türkçe bilmediğiniz zaman hayatın birçok alanında zorluk yaşıyoruz. Burada aldığım eğitim yaşadığım zorlukları aşmamı sağlıyor” dedi.

 Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde okuma-yazma kursuna gelen Cudi Sermini iki aydır kursa geldiğini belirterek, “ Türkiye’ye 4-5 yıl önce geldim. Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nde ise 2 aydır Türkçe kursu görüyorum. Benden önce dayımda kursa gelmişti onun tavsiyesi ile buraya geldim. Burada çok iyi bir eğitim veriliyor. Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na  bizlere vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ederim” dedi.

Kursiyerlerden Dua Haç Ali, ailesinin desteği ile Yaşar Torun Gençlik Merkezi’ne geldiğini belirterek “Okumam için beni buraya babam gönderdi. Türkiye’ye 4 yıl önce geldik. İki aydır da okuma yazma kursuna geliyorum. Burada yaşamımızı sürdürebilmemiz için Türkçe öğrenmek zorundayız. Çünkü bir markete gittiğimizde, otobüslere bindiğimizde zorluk çekiyorduk. Ancak burada Türkçe öğrendikten sonra bu sıkıntıları aştım” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here