kisin-bu-caylari-icin-1448554082-19109744224

Gaziantep’te ilçesinde aktarlık yapan Mehmet Sesli, kış aylarında yoğun taleple karşılaştıklarını söyledi. Vatandaşların en çok soğuk algınlığına yakalandığına dikkati çeken Sesli, ıhlamur, tarçın, karanfil ve kuşburnu karışımıyla yapılan kış çaylarının revaçta olduğunu anlattı. Tarçın, zencefil, kuşburnu ve hibiskus karışımlarının ilgi gördüğünü vurgulayan Sesli, “Bu karışımlar balla tatlandırılıp içilirse büyük fayda sağlar. Propolis de en çok tercih edilen ürünler arasında. 20 gram propolis, 1 kilogram bal, 50 gram polen karışımı yaptığımız zaman kışın müthiş rahatlık verir” diye konuştu.

“KIŞIN SAFARİ ÇAYINI TERCİH EDİN”

Sesli, özel hazırladıkları safari kış çayının en çok tercih edilen şifalı bitkiler arasında yer aldığına dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

“Bu çayın içinde tarçın, zencefil, portakal, kuşburnu, elma, hibiskus, kakule ve zencefil gibi şifalı bitkiler var. Güzel bir karışım. Çok da pahalı değil. 1 kilogram suyun içine 1 yemek kaşığı konuyor, 2 dakika kaynatılıp dinlendiriliyor. Tabii ki balla tatlandırılır, az şekerle kullanılırsa vücuda ekstra direnç kazandırıyor.”

 

Zeynep Keskin / Hakimiyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here