441869822.6.201618470gaziantepgunes

Konukoğlu, yaptığı açıklamada, Almanya Federal Meclisi’nin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını “soykırım” olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesini eleştirdi.

Alınan bu kararı, ‘’mesnetsiz ve büyük bir haksızlık’’ olarak değerlendiren Konukoğlu, ‘’Türkiye’nin ne kadar önemli bir ülke olduğunu bilen Almanya Federal Meclisinin böyle bir karar almaması gerekirdi. Bu tarihi hatayı telafi etmeliler’’ ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin gurur duyacağı şanlı bir tarihi olduğunu, her zaman mazlumların yanında yer aldığını vurgulayan Konukoğlu, ‘’Soykırım yalanı ile şanlı tarihimizi kimse karalayamaz. Yüzyıllardır bu topraklarda kardeşçe yaşadık. Bugün de milyonlarca mülteciye kapılarını açan ülke Türkiye’dir. Türkiye, 2 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yaparken, Suriyeli mülteciler Avrupa ülkelerinde insanlık dışı uygulamalara maruz kalmaktadır. Ülkemiz ise tüm dünyaya insanlık dersi vermeye devam etmektedir. Maalesef, güçlü bir Türkiye bölgede istenmiyor. Birtakım lobi faaliyetleriyle bu asılsız iddialar uluslararası kamuoyunda her yıl gündeme getirilerek, ülkemizin itibarı zedelenmek istenmektedir.Ülkemize demokrasi dersi vermeye kalkan, sözde Ermeni soykırımı hakkında aleyhimize karar alan ülkeler, önce kendi tarihlerindeki karanlık sayfalara baksınlar’’ dedi.

GSO Başkanı Konukoğlu, ‘’soykırım meselesinin’’, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here