48743516519.06.2015132329gaziantepgunes

Başta tarihi Bey ve Şehreküstü mahalleleri olmak üzere kentin farklı noktalarında yürütülen restorasyon çalışmaları sonucu harabe manzara, yerini şık ve nostaljik mekanlara bırakıyor.

Restorasyon çalışmalarının ardından kullanılabilir hale gelen yapıların, kafeterya ve müzeye dönüştürülerek turizme katkı sağlaması hedefleniyor. Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yapılar, ziyaretçilerini adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

“Avantajlı konumdayız”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, Gaziantep’in tarihin derhal her döneminde isminden laf ettiren bir şehir olduğunu söyledi.

Sanayi ve ticarette birçok kente model olan Gaziantep’i artık turizmde de iddialı konuma getirmek istediklerini belirten Şahin, kentin turizm konusunda gastronomi ve tarihi dokuların yanı sıra turistik ürünleriyle de avantajlı konumda bulunduğunu ifade etti.

Önceki belediye başkanlarının da tarihi eserlerin restorasyonu konusunda mühim çalışmalar yaptıklarına işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

“Önceki belediye başkanımız bu kapsamda bir çalışma başlatmış ve mühim mesafeler almıştı. Bizler de bu çalışmaların kapsamını genişletip daha geniş alana yayıp sürat verdik. Kentimizin dört bir yanında restorasyon çalışmaları yürütülüyor. Çok şükür tarihi yapılarımız ayağa kalkmaya başladı. Sanayi gibi turizmde de iddialı konuma gelmek için kalkınma hamlesi sürdürüyoruz. Örneğin Gaziantep Kalesi’nin karşısındaki Hışva Han’ın restorasyonu bitti, yakında kullanıma açacağız. Hemen yanındaki Paşa Hamamı’nın restorasyonunu da kısa sürede tamamlayarak bir hamam müzesi haline dönüştürmeyi düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here