Gaziantep’te yaklaşık 10 yıldır anahtarcılık yapmakta olan Hakan Horoz, tatile çıkacak olanlara sağlam anahtar taktırmaları uyarısında bulundu.

Tatile gidecek vatandaşların gözlerinin arkada kalmaması için güvenli anahtarlar taktırmaları gerektiğini belirten ve son dönemde anahtar teknolojisinin oldukça geliştiğini aktaran Horoz, “10 yıldır anahtarcılık mesleğinin içerisindeyim. Tatile gidecek vatandaşlar, kendilerini güvende hissetmeleri için tatile giderken anahtarlarını da değiştirmeleri gerekiyor. Sürekli yeni model anahtarlar çıkıyor. Firmalar da hırsızın açamadığı anahtarlar üretiyor. Bizim insanlarımız, ‘hırsız nasıl olsa açmak istediği her kapıyı açar’ diye düşünüyorlar ama iş öyle değil. Sürekli yeni sistem kilitler çıkıyor. Bunları kullanırsak en azından çaydırıcı olur” dedi.

Son dönemde çıkan tuzaklı barellerin güvenliği üst düzeye çıkardığını ve vatandaşlara genelde tuzaklı barelleri önerdiklerini kaydeden Horoz, “Tuzaklı bareller var. Vatandaşlarımıza bunları öneriyorum. Kopyası yapılmayan anahtarlar var bunları tercih edebilirler. Vatandaşlarımız, ellerinden geleni yaptıktan sonra gerisini Allah’a tevekkül etmesi gerekiyor. Pencereler için güvenli kilit sistemleri var. Bu sistemler tatile çıkmadan evvel kullanılabilir. Bu sistemde pencerenin kasasına montajla kilitler takılır ve içeriden kilitlenir. Hırsızın bu şekilde dışarıdan açması imkansız hale gelir. Tuzaklı bareller sayesinde hırsızların eve girmesi daha güç hale geliyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here