samil-tayyardan-gaun-rektorluk-yarisina-iliskin-flas-aciklamalar0d03e7d5b76cc55f3f98

Gaziantep Üniversitesi’nde rektörlük yarışı kızışırken, Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar’ın rektörlük profilinde; “Anti Paralelci, Yeni Türkiyeci” kimliği öne çıktı. Tayyar, üniversiteleri paralle yapıya teslim etmeyecekleri gibi, kendilerini kamufle eden paralelcilerin oyuna da gelmeyeceklerini belirterfek, “ Bu parallelci öğretim görevlileri kendilerini kamufle ederek hangi rektör adayını desteklerse, o adayın atanma şansı yok. Geçen seçimde Yavuz Coşkun nasıl atandıysa, paralelcilerin oyunu da YÖK ve Cumhurbaşkanlığı’ndan dönecektir” dedi. Gaziantep Üniversitesi’nde rektör adaylığında her gün yeni bir isim çıkarken, Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar, seçim yarışında bulunacak adaylar için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

PARALEL YAPIYLA MÜCADELE EDECEK

Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar, Yavuz Coşkun’un görev süresinin dolmasına sayılı aylar kaldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Yeni Türkiye ve yeni Gaziantep’in inşa sürecinde Gaziantep Üniversite’sindeki yeni yapılanma da çok büyük önem arz etmektedir. Mevcut Rektör Sayın Yavuz Coşkun, Gaziantep Üniversitesinin geliştirilmesinde şehre katkısında yeni ufuklar açmıştır. Ancak mevzuat gereği iki dönem sonrası yeniden aday olması söz konusu değildir.  Kim aday olabilir? Gaziantep Üniversite’sinde rektörlük sorumluluğunu üstlenebilecek birbirinden çok değerli hocalarımız var. Benim kanaatim yeni rektör paralel yapıyla güçlü bir şekilde mücadele verecek, yeni Türkiye misyonunu içselleştirmiş, yeni anayasa çalışmalarına katkı sunabilecek, geniş ufka sahip bir hocanın seçilmesinin daha doğru olacağı yönündedir.”

PARALEL OYUNUNA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Tayyar, seçilmek için parallel ile dirsek temasında bulunacak adayları da uyararak, atanma şanslarının asla olmayacağını kaydetti.

Şamil Tayyar, “Eğer bizleri Gaziantep Üniversite’sinde paralel yapıyla işbirliği halinde rektörlük seçimini manipüle etmek istiyorsa onlara naçizane tavsiyem, kesinlikle rektörlük hayalini kurmasınlar. Kendisi doğrudan paralel yapının mensubu olmasa bile, paralel yapıyla ittifak kurarak onların desteği ile rektörlük seçiminde ne kadar oy alırsa alsın, onun atanması asla söz konusu olmaz. Bu konuda Sayın Başbakanımızın da, Sayın Cumhurbaşkanımızın da çok kesin bir tavrı söz konusudur. Bizde bunun takipçisi olacağız” dedi.

Siyasetçi olarak Gaziantep Üniversite’sindeki rektörlük seçiminin dışında olduklarını belirten Tayyar,” Ama Türkiye Cumhuriyeti’nin bir devlet politikası olarak yürüttüğü bir mücadelenin taraftarı olarak temel ilkelerde elbette ki seyirci kalmayacağız, takipçisi olacağız. Geçen seçimleri gözlerinizin önüne getirin. Geçen seçimde cemaatin adayına karşı Yavuz Coşkun hocamızın rektör olmasını çok arzu etmiştik. Cemaatin desteklediği aday birinci seçilmesine rağmen, Cumhurbaşkanımız Yavuz Coşkun Hoca’yı atamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın aynı duyarlılığı devam etmektedir” diye konuştu.

PARALEL DESTEKÇİ ADAYIN ŞANSI YOK

Ak Parti Milletvekili Şamil Tayyar, paralel yapı ile mücadele nedeniyle cemaat müteessifleri kendilerini kamufle ederek, bir başkan adayı arkasında Gaziantep Üniversite’sinde yeni bir ilkler alanı açmak isteyebileceğini öne sürdü.

Tayyar,buna karşı da herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Siyaset kurumu olarak bizde bu konuda son derece duyarlıyız.  Onun için paralel yapıyla ittifak kuran her aday bizim için bir şey değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yürüttüğü paralel yapıyla mücadele konseptine risk oluşturur. Bizde bu riski bertaraf etmek için elimizden gelen her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu konuda hiç kimsenin reze kadar kaygısı olmasın. Paralel yapıyla iş birliği yapan rektör adayı Üniversitedeki seçimde birinci çıksa bile YÖK’ten ve Cumhurbaşkanımızdan vize alması asla mümkün değil. Bu niyette olanlar rektörlük hayali kurmasınlar.”

YENİ TÜRKİYECİ

Tayyar, bir siyasetçi olarak değil bir Gaziantepli bir vatandaş olarak rektör profilini şöyle çizdi: “ Yeni rektör, paralel yapıyla mücadelede çok keskin tavrı olan birisi olmalı. Yeni Türkiye misyonunu içselleştiren birisi olmalı. Yeni anayasa çalışmalarına katkı sunabilecek, Üniversiteyi şehre bütünleştirecek güçlü bir isim olmalıdır diye düşünüyorum.”

Tayyar, yeni rektör adayının 5 ana başlıkta topladı. Ak Parti Milletvekili Tayyar, yeni rektörün; Paralel Yapıyla mücadele eden, Yeni Türkiye misyonuna, Yeni Anayasayı savunan, Gaziantep Üniversitesini  şehir ile entegrasyonunu sağlayacak ve Gaziantep Üniversitesi’ni marka üniversite haline getirecek vizyona sahip bir olması gerektiğini söyledi.

Şamil Tayyar, son olarak sözlerini şöyle bitirdi: “Gaziantep’te 4 üniversite var. Yeni rektörün Gaziantep Üniversitesi’ni hem idari, hem bilimsel üretim bakımından geliştirerek, marka haline getirmesi, hem Türkiye’nin, hem dünyanın saygın üniversiteleri arasına sokabilecek güçlü bir racona sahip olması gerek.”
Gaziantep Mega Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here