Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Milli Eğitim bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol gereği okullarda çalışan tüm rehber öğretmenlere yönelik düzenlenen TBM Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Türkiyenin birçok ilinde gerçekleştirilen eğitim çalışması Yeşilay Gaziantep Şubesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonuyla Mahmut Hümayun Özhelvacı Ortaokulunda yapıldı. Yeşilay tarafından eğitilen Milli Eğitim öğretmenleri formatör eğitici olarak eğitimlerde anlatıcı konumunda bulunurken, eğitimi alan öğretmenler de uygulayıcı olarak kendi okullarında etkinlikler gerçekleştirecek.

275 rehber öğretmenin katıldığı eğitimle bağımlılık yapan madde ve davranışlarla ilgili olarak rehber öğretmenlere bilgilendirme gerçekleştirilirken, eğitim sonrasında da yine rehber öğretmenlerin kendi okullarında bu eğitimi diğer öğretmenlere , velilere ve çalışanlarına aktarması planlanıyor. 2015 yılında yapılan ilk eğitime 550 rehber öğretmene eğitim verilmiş , bu öğretmenler de kendi öğrencilerine gerekli bilgileri aktarmıştı.

İki farklı oturum şeklinde düzenlenen eğitim ile ilgili olarak Yeşilay Gaziantep Şube Başkanı Fatih TAMER, ” Bağımlılıkla Mücadelenin tek bir içerikle toplu halde yürütülmesi önemli bir katkı sağlayacaktır. Rehber öğretmenlerimiz bu konuyu rutin bir mesele gibi algılamanın ötesinde vicdani bir sorumluluk olarak ele almalıdır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayatını koruyamazsak akademik başarıları için uğraşmamızın hiçbir anlamı olmayacaktır. Önce hayatta kalarak , sağlıklı bir birey olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlarsak diğer konularda da çabalarımızı artırabiliriz.” şeklinde konuştu.

Eğitim organizasyonunda yer alan Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü Cem Akın da ” Zor bir eğitim yılını geride bıraktık. Ancak sorumluluğumuz bitmiş değil. Dünyanın başına bela olan bağımlılıklar hususunda özellikle okullarımızda rehber öğretmenlerimizin daha duyarlı olmaları gerekmekte. Bu eğitimlerle inşallah daha sağlıklı bireylerle daha iyi bir nesil yetişmesine katkı sağlanacaktır. Bu çalışmadaki en önemli destek gücümüz rehber öğretmenlerimizdir” şeklinde konuştu.


Gaziantep’te son zamanlarda valiliğin öncülüğünde bağımlılığa karşı mücadele etkin bir şekilde sürdürülürken , bu mücadelede önemli yeri olan eğitim etkinliği beş günde tamamlandı.  Eylül ayı itibariyle ve sonraki dönemlerde de aynı eğitime daha önce katılmamış olan rehber öğretmenlere de tekrar verileceği kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here