manset_0b5721ffff5f7ff2740aKamera ve sensörlerle araçların kırmızı ışık ve hız ihlallerini tespit eden Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri’nde (TEDES), uygulama 15 Mart tarihinde başlıyor.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek 16’ncı maddesiyle belediyelere Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri (TEDES) kurma yetkisi verilmişti. Uzunca bir süredir Gaziantep’te de kavşaklarda bu sistemin kurulumu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Konu ile ilgili bilgi aldığımız Gaziantep Valiliği, TEDES Kurulumu ile ilgili 17 Aralık 2015 tarihinde gelen yazının Büyükşehir Belediyesine bildirildiğini ve gerekli koordinasyonlar sağlandığını belirtti. TEDES projesi tamamlandığında, Hız Koridoru İhlal Tespit Sistemi ve Kırmızı Işık İhlali Tespit Sistemi şeklinde faaliyet gösterecek.

Şoförler nelere dikkat etmeli?

TEDES sisteminde iki ayrı ihlalle ilgili denetimler yapılacak.

  1. Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi: Kameralar ve sensorler vasıtasıyla araçların kırmızı ışık ihlal tespitini yaparak aracın tescil plakasına cezai işlemlerin yapılmasını sağlayacak.
  2. Hız Koridoru İhlal Tespit Sistemi: Kameralar ve sensorlar vasıtasıyla araçların TEDES sistemine giriş koridoru başlangıcı ile çıkış koridoru sonundaki konum- hız- zaman bilgilerini referans alarak iki nokta arasında ortalama hızı tespit ediyor. Bulunan ortalama hızın hız sınırını geçmesi halinde aracın tescil plakasına cezai işlemlerin yapılmasını sağlayacak.

Uygulama Mart’ta başlıyor

Gaziantep Valiliği uygulama ile ilgili deneme çalışmalarının yapıldığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesinin imkânları dâhilinde kurulumu yapılan TEDES projesi şu anda deneme aşamasındadır. İlgili makamlarca uygun görülmesi halinde 15.03.2016 tarihinde faaliyete girmesi planlanmaktadır” bilgisini verdi.

TEDES’in İlimizde bulunduğu yerler ise şöyle:

Hız Koridoru İhlal Tespit Sistemi Yerleri:

-İpek Yolu üzeri Çimento Kavşağı ile Acarsan arası,

-İpekyolu üzeri Turgut Özal Köprülü Kavşağı,

-Basra yolu Kavşağı ile Adliye arası,

-Abdulkadir Aksu Bulvarı üzeri Ata Kreş ile MNS kavşağı arası,

-Abdulkadir Konukoğlu Bulvarı üzeri Et Balık Kavşağı ile Köylü Garajı Kavşağı arası,

-Üniversite Bulvarı üzerindeki Doktorlar ışıklı Kavşağı ile Çevik Kuvvet Ezo Gelin kavşağı arası.

Kırmızı Işık İhlal Tespit sistemi Yerleri

-Başkarakol Kavşağı,                      -Sultana Tıp Merkezi Kavşağı,

-Grant Otel Kavşağı,                      -Binevler Kavşağı,

-Yüksek Bina kavşağı,                    -Duisburg Kavşağı,

-Çetinkaya Kavşağı,                        -Otogar Kavşağı,

-İller Bankası Kavşağı,                    -Tugay Basra yolu Otogar Kavşağı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here