14610423811.09.201592515gaziantepgunes

Yolcu yoğunluğunun yaşandığı Gaziantep Otogarında endişeli günler yaşanıyor. Vatandaşlar bayram için memleketine gitmeye hazırlanırken bir yandan da büyük bir tedirginlik yaşıyor. Çoğu saldırıya uğrayan turizm firması  hareket güzergahını değiştirdi. Araçlar yapılan taşlı saldırıdan büyük hasar aldı. Ayrıca turizm işletmecileri yolcuları dönüş biletlerinde yer bulunamaması konusunda da uyardı.

Gaziantep’in yerli firmalarından olan çok sayıda turizm şirketi otobüs güzergahını değiştirdi. Mersin Erdemli, Anamur, Alanya ve Gazipaşa üzerinden yapılan taşımalar yaşanan gerginlikler dolayısı ile durduruldu. Firmalar çareyi yolları uzasa da güzergah değiştirmede buldu. Terör olaylarına tepki kapsamında çoğu doğu ve güneydoğu otobüsüne zarar veriliyor. 

BİLETLER BİTTİ

Bayram tatili ile okulların açılma tarihinin birleşmesinden dolayı yolcu yoğunluğu yaşanıyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere çoğu şehir için biletler bitti. Firmalar yolcu ağını hafifletmek için ek seferler açtı. Bayram tatili ve okulların birleşmesinden dolayı özellikle dönüş günlerinin tamamen dolu olduğunu belirten turizm işletmecileri vatandaşları dönüş biletleri için acele etmeleri konusunda uyardı.

TEDİRGİNİZ

Otobüs firmalarının yolcu yoğunluğu yaşandığı şu günlerde tedirginlik yaşadıklarını ve özellikle Mersin istikametinde şehirlerarası otobüslerin taşlı saldırıya uğradığını belirten Ben Turizm Müdürü Kemal Şahan, “Bayram dolayısı ile yoğun günler yaşıyoruz ancak otobüs firmalarının ya da yolcuların yaşadığı tedirginlik hatların doluluğundan değil. Şu anda çoğu firmanın aracı dahil olmak üzere  Erdemli, Anamur, Alanya, Gazipaşa yollarında araçlar taşlandı. Yolcu otobüsleri bu istikametlerde saldırılara uğruyor. Sebebi de otobüslerin güneydoğu firmaları olmasından kaynaklı. Çoğu firma güzergahını değiştirdi. Bayram ili okulların açılma tarihinin birleşmesinden kaynaklı yoğunluk yaşanıyor. Özellikle şu yoğun günlerde gerek otobüs şoförleri gerekse de yolcular tedirgin. Bu konuda güvenlik önlemlerinin de arttırılması gerekiyor” dedi.

ŞOFÖR DE YOLCU DA KORKUYOR

Doğu ve güneydoğu otobüs firmalarının yanlış algı yüzünden taşlı saldırılara uğradığını aktaran SEÇ Turizm İşletme Müdürü Mehmet Tekin, “Hepimiz tedirginiz. Araçlarımız taş yağmuruna tutuluyor. Doğu ve güneydoğu araçları mersin güzergahından geçerken taşlı saldırıya uğruyor. Çok sayıda aracımıza hareket halindeyken zarar verildi. Müşteriler korkuyor. Ama bayrama da mecbur gitmek zorunda. Vatandaş bu konuda yerli ve köklü firmaları tercih ediyor. Vatandaşlarımızın güvenliği için araçlarımızın güzergahını değiştirdik. Bu yüzden de elimizden geldiği kadar emniyetle iç içeyiz. Bayram dönüşleri dolmuş durumda. Ek seferler açıldı. Doluluk oranları şu anda yüzde 90” ifadelerine yer verdi.

BAKIŞ AÇILARI YANLIŞ

Daha önce yaşadıkları taşlı saldırıdan korunmak için güney istikametinde değişikliklere gidildiğini açıklayan Özlem Diyarbakır İşletme Müdürü Turgut Babur, “Aracımız Erdemli’de taş yağmuruna tutuldu. Sebebi de güneydoğu firması olmamız. Esnafımız büyük zarar gördü. Şoförlerimiz büyük tedirginlik yaşıyor. Bu tedirginliği yolcularımız da yaşıyor. Firma olarak güvenlik önlemi olsun diye sahil yolunu bıraktık. Erdemli, Anamur, Alanya ve Gazipaşa’da araçlarımız taşlandı. Bayram için vatandaş mecbur evine gidecek ancak tedirgin olarak yola çıkıyor. Güneydoğu otobüs firmalarına olan bakış açılarının değişmesi gerekiyor” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here