Bir otelde gerçekleştirilen ve 4 gün sürecek olan çalıştaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Suriyeli öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK TEK BİR BİREY YOKTUR

Suriyeli Çocukların Rehberlik Hizmetleri İhtiyaçlarının Belirlenmesi Çalıştayı’nda açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, “Savaşın oluşturduğu travmaların muhakkak ki en büyük mağduru sivillerdir. Sivillerin içerisinde en çok etkilenen kesim çocuklarıdır. Savaşın yıkıcı etkileri yetişkinler üzerinde dahi travmalara yol açıyorsa çocuklarda bu travmanın şiddeti daha yoğun yaşanmaktadır. Rehberlik ve Psiko-sosyal destek, eğitim açısından öne çıkan önemli bir husustur. Suriyeli öğrencilerin ayrıca özel eğitim hizmetlerinden faydalanması için gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir. Elbette ki devletimiz bugüne kadar Suriyelilerin eğitimi için ciddi tedbirler aldı. Dünyada örnek sayılacak bir eğitim tedbiri eğitim başarısını ortaya koymuştur. Ancak amacımız kaliteyi ve standardı yükseltmektir. ‘Eğitimde feda edilecek tek bir birey yoktur.’ anlayışı ile hareket etmekteyiz. Bu bağlamda özel eğitime gereksinim duyan bireylerin de eğitim sürecine dahil edilmeleri bu çocukların topluma entegre olmalarından yaşamlarını idame etmelerinde kritik derecede önemlidir. Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarının eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar neticesinde Suriyeli çocukların kayıp nesil olmaması ve kendilerine güzel bir gelecek inşa edebilmelerini amaçlamaktadır. Bugüne kadar bu çalışmaların neticesinde yüz binlerce çocuğa ulaşabildik ve eğitime erişimlerini sağladık. Suriyelilere yapılan eğitim tedbirlerinde bakanlığımızın ana partneri olan UNİCEF’in katkısı büyük öneme sahiptir.55 bin öğrencinin okullaştırılması ile yüzde 59´luk okullaşma oranına ulaştık. 1. ve 2.sınıflarda %98 hedefindeyiz. Hem resmi hem de özel okullarımızda eğitim gören 10 bine yakın Suriyeli öğrencimiz bulunmaktadır. Şehitkamil ilçemizde 13 geçici eğitim merkezinde 7.930 Suriyeli ve 27 Iraklı öğrencimize hizmet verilmektedir. Şahinbey ilçemizde 16 geçici eğitim merkezinde 15.579 Suriyeli ve 169 Iraklı öğrenciye hizmet verilmektedir. Nizip ilçemizde 9.846 öğrenci ayrıca Karkamış, Nurdağı, Oğuzeli, İslahiye’de geçici eğitim merkezi bulunmaktadırlar. Amacımız tüm öğrencilerimizi okullaştırmak. Geçen yıl okullaşma oranımız yüzde 30 iken bu yıl yüzde 59’a yükselmiştir. Bu durumda Gaziantep’de 55 bin Suriyeli öğrenci sayısına ulaşmış olduk. Bakanlığımızın ana partneri olan UNICEF, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve bu işe gönül veren herkese Suriyeli öğrencilerimiz adına teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle de, Türkiye’nin Suriye’de yaşanan acı sonrası kapılarını sonuna kadar açtığını söyledi. Türkiye’nin aynı cömertliği okullarında da yaptığını ifade eden Duamelle, “Hükümetin büyük ölçüde Türkiye’nin her tarafındaki Suriyelilere destek verdiğini görüyoruz. İçten gayretlerinden dolayın UNICEF olarak çok tebrik ediyoruz. Biz de elimizden geleni yapmaya hazırız. Suriyeli çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için biz de elimizden gelen iş birliğini yapacağız. Bu çocuklar bir gün savaş bittikten sonra ülkelerine döndüklerinde gerekli katkıyı yapacaklardır” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP’TE SURİYELİ ÖĞRENCİ SAYISI 55 BİN OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Büyük ise, “Öncellikle toplantının verimli ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. Bugün burada dünyanın beklide çok önemsemediği ama kaybedilmesine tahammül edemediğimiz bir neslin eğitimi konusunda bir araya gelmiş bulunuyoruz. Pek çok öğrencinin okullaşamadığı iller bulunmasına karşın, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay gibi illerimizin bu konuya azami ölçüde önem verildiği görülmektedir. Gaziantep’te 5 binler ile başlanılan rakam şu anda 55 bine ulaşmıştır. Bakanlık olarak Eylül ayında 230 bin öğrenci ile başladık bugün itibariyle 305 bin öğrenciye ulaştık ancak bu sayı bizim için yeterli değil. Sayın Başbakanımız Birleşmiş Milletler’de 450 bin hedefini önümüze koydu bu açıdan il il geziyoruz. Gezmediğimiz hiçbir il kalmayacak ve bu çocukları sistemin içine dahil edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak artık hem okullaşmanın önünü açarken hem de kaliteli ve nitelikli eğitimi ‘bu çocuklara nasıl yapabiliriz’in tartışmasını yapıyoruz. İşte bugün burada bu çocukların ve bu ailelerin savaş travmaları atlatmaları konusunda rehber öğretmenlerimiz ile bu konun üzerine gidiyoruz. Hem okullarımızda hem de Geçici Eğitim Merkezleri’ndeki rehber öğretmen görevlendirmenin çalışmasını yapıyoruz. Biz sadece çocuklara değil kamplarda yetişkinlere de meslek edindirme kursları temin ettik. Şu ana kadar 120 bin yetişkin bu kurslardan istifade ederek belge aldı. Bu işe gönül veren bütün STK’ları, hükümetimizi, yerel yöneticilerimizi, bürokratlarımızı bu hassasiyetlerinden dolayı kutluyorum. UNICEF’e teşekkür ediyorum” dedi.

BU SINAVI KİM KAZANACAK, KİM KAYBEDECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin de, dünyanın çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Dünyanın çok önemli bir sınavdan geçtiğine işaret eden Şahin, “2.Dünya Savaşı’ndan sonra bütün dünya şu anda adını koyamadığımız çok ciddi bir dram ve trajedi yaşıyor ve çok büyük bir insanlık sınavından geçiyor” dedi.

UNICEF gibi birçok kurumun savaş olmasın, barış içerisinde yaşanılsın diye kurulduğunu hatırlatan Şahin, herkesin en büyük mahkemesinin kendi vicdanı olduğunu vurguladı. Empatinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Şahin, şöyle konuştu:

“Biz Suriye’de savaştan kaçan bir anne olabilirdik, bir çocuk olabilirdik, bir kadın olabilirdik. Savaşlar tarihine baktığınız zaman resimlerde tanklar, tüfekler, atılan bombalar, çarpışan erkekler görürsünüz. Ama arkada kalana mağdurlar daha çok engelliler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar. İşte biz bugün onları için ne yapmalıyız, bu ‘sosyal destek sistemini nasıl hayata geçirmeliyiz’in cevabını vermek için bir aradayız. Ve şuna inanıyorum savaşlar da bitecek, Suriye’deki bu meselede bugün için belki çok kısa vadede çözülemeyecekmiş gibi kendi içimizde bir endişemiz olabilir. Ama şunu görüyoruz ki, bu ilelebet devam etmeyecek. Bittiği zaman ve yeniden Suriye’ye iç barış geldiği zaman, huzur sağlandığı zaman, Ortadoğu’ya barış geldiği zaman bu sefer geride ne kalacak. Bu sınavı kim kazanacak, kim kaybedecek.”

Dört gün boyunca devam edecek çalıştayda, çalışma masaları oluşturularak Suriyeli öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarının ve eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çözümler tartışılacak. Çalıştay sonunda alınacak kararlar doğrultusunda Suriyeli öğrencilerin eğitimi için yol haritası belirlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here