Hakkari’de PKK terör örgütü tarafından çocukların oyun oynadığı alana tuzaklanan mayının patlaması sonucu elleri parçalanan ve gözlerini kaybeden 11 yaşındaki Suat Fırat, getirildiği Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

MAYIN ÇOCUKLAR OYUN OYNARKEN PATLADI

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Üzüm Kıran Köyü’nde köylülerce çeşitli amaçlarla gündelik kullanılan araziye, PKK terör örgütü tarafından mayın döşendi. Mayın patlaması sonucu 2 çocuk vücudunun birçok uzvunu kaybetti. 6 Kasım 2015 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Üzüm Kıran Köyü’nün yakınına mayın döşendi. 8 Kasım’da köylü halkının çeşitli amaçlarla kullandığı araziye döşenen mayınlar çocukların oyun oynadığı sırada patladı. Patlama 11 yaşındaki Suat Fırat ellerini, görme yetisini kaybetti. Küçük Suat’ın kuzeni 12 yaşındaki Menifa Fırat’ın ise, akciğer ve karaciğerinde büyük hasar oluştuğu, felç kalma ihtimalinin olduğu bildirildi.

ÖZEL GAZİANTEP SEVGİ HASTANESİ’NDEN ÖZEL İLGİ

Patlamadan sonra askeri helikopterle Van’a ardından uçak ambulansla Gaziantep’e getirilen, 11 yaşındaki Suat Fırat için, Gaziantep Valiliği seferber oldu. Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi’nde tedavi altına alınan 11 yaşındaki Suat Fırat’ın sağlığına kavuşması için her türlü girişimde bulunuluyor. Talihsiz çocuğun ailesi için hastane çalışanları adeta seferber oldu. Ailenin her türlü ihtiyacını karşılayan hastane, çocukların aileleri için ise 3 öğün yemek ve kalacak yer temin ediyor.

“BU KÜRTLERE KURULMUŞ BİR TUZAKTIR”

PKK terör örgütünün döşediği mayın patlaması sonucu elleri parçalanan ve görme yetisini tamamıyla kaybeden 11 yaşındaki Suat Fırat’ın babası Nezir Fırat, “Oğlumun tek amacı oyun oynamaktı artık bunların hiçbirini yapamayacak. Bu bizlere kurulmuş yani Kürtlere kurulmuş bir tuzaktır. Çocuğumun tek suçu oyun oynamaktı, teröristler artık çocukları hedef alıyor. Oradan sivil halktan başka ve çocuklardan başka kimse geçmiyor. Oradan millet odun filan topluyor, çocuklar oyun oynuyor koyunları otlatıyoruz. Yıllardan beri kullanılan bir arazi oraya köylü halkından başka hiç kimse gitmez” dedi.

“KÜRT-TÜRK ÇATIŞMASI YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Mayınların Kürt halkına yönelik yapılan bir tuzak olduğunu söyleyen Nezir Fırat, “Bizleri birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Kürt-Türk çatışması yaratmaya çalışıyorlar. Benim oğlum daha 11 yaşında pırıl pırıl bir çocuktu tek suçu oyun oynamak, teröristler artık çocukları hedef alıyor. Oğlum gözlerini kaybetti, ellerini kaybetti, eğer vücut kan dolaşımını yeterinde sağlamazsa bir bacağı da ameliyatla alınmak zorunda kalacak günahsız yavrumun” şeklinde konuştu.

Baba Nezir Fırat çocuğunun tedavi gördüğü Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi önünde 24 saat nöbet tutarak çocuğundan gelecek müjdeli bir haber bekliyor.

DOKTOR OLACAKTI, HAYATI KARARDI”

11 yaşındaki Suat’ın hayat dolu biri olduğunu, ailesi ve çevresi tarafından çok sevildiği söyleyen amca Mehmet Fırat,  “Kuran-ı Kerim eğitimi alıyordu. Doktor olacağım diyordu. Marangozluk işlerine merakı vardı bir yaşındaki kardeşine kendi elleriyle tahtadan beşik yapmıştı. Yaşanan bu terör olaylarından dolayı bizim oralarda iş imkanı çok azaldı, kardeşim iş bulmakta zorluk yaşıyordu. Yeni bir okul açılmıştı Suat’ın hiç yeni elbisesi yoktu dedesi kendisine yeni bir takım elbisesi aldı çok mutlu olmuştu arkadaşlarımın yanına yeni elbisemle gideceğim diye ama artık ölü bir insandan farkı yok ” dedi.

MİNİK MENİFA’NIN FELÇ KALMA İHTİMALİ VAR

Van Yüzüncüyıl Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören küçük Suat’ın kuzeni 12 yaşındaki  Menifa Fırat’ın  ise, akciğer ve karaciğerinde büyük hasar oluştuğu ve felç kalma  ihtimalinin olduğu bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here