asiretlerden-pkk-ya-cagri-ulkeyi-terk-et-1441195794Şırnak’ın Uludere ilçesinde bir araya gelen 120 aşiret temsilcisi, huzur ortamının sağlanması için terör örgütü PKK mensuplarının ülkeyi terk etmesini istedi. Şenoba beldesinde bir araya gelen Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Bitlis, Van, Bingöl, Hakkari, Gaziantep, Şanlıurfa, Muş ve Siirt’teki aralarında bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de yer aldığı kanaat önderleri, ortak basın açıklaması yaptı.

BARIŞ GÜNÜNDE AÇIKLAMA

Grup adına konuşan Alihan Babat, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle tarihi bir çağrıda bulunmak üzere toplandıklarını belirterek, bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle anaların dökülen gözyaşlarının yürekleri yaktığını söyledi. Geçmişte yaşanan tecrübenin, silah ve şiddetle hiçbir yere varılamayacağını, kan dökmenin hiçbir sorunun çözümü olmadığını defalarca gösterdiğini bildiren Babat, Çözüm Süreci’nin can kayıplarının önüne geçileceğine ve barışın sağlanacağına dair umutları büyüttüğünü vurguladı.

SİLAHLARIN MİADI DOLDU

Çözüm Süreci ile silahın devre dışı bırakılarak, sorunların siyaset zemininde çözümü için medeni bir toplumsal ortamın tesis edilmesini amaçladığını kaydeden Alihan Babat, “Bu süreçte silahların susması ve can kayıplarının yaşanmaması en büyük kazanımımız oldu. Bölgede hayat normalleşti, insanlarımız geleceğe güvenle bakmaya başladı. Birkaç ay öncesine kadar hepimizin büyük bir memnuniyetle karşıladığı bu demokratik ortamın ortadan kalkması için hiçbir gerekçe yoktur. Yaşadığımız 30 yıllık tecrübe silahın miadını doldurduğunu, acı ve gözyaşından başka silahla elde edebilecek bir kazanım olmadığını hepimize öğretti” diye konuştu. Babat, son bir buçuk ay içerisindeki çatışma ve terör ortamının insanların umudunu kırdığına, barış ve demokrasi beklentisini zedelediğine işaret ederek, 7 Haziran seçimlerinin ortaya koyduğu tabloyu, bölge insanının siyasete verdiği desteğin göstergesi olarak değerlendirdiklerini aktardı.

MAKUL BİR İZAHI YOK

“7 Haziran Türkiye siyasetinin önünü açmıştır. Ülkemizde bireysel ve toplumsal her türlü talebin meşru siyaset zemininde demokratik biçimde dile getirilmesi ve savunulması mümkündür” ifadelerini kullanan Babat, şunları kaydetti: “7 Haziran sonrasında silahların yeniden devreye girmesinin makul bir izahı yoktur. kavgasının sona ermesi ve barışın yen Kardeş iden tesis edilmesi için silahlı örgüt mensuplarının şiddete son vermesini ve ivedilikle ülkemizi terk etmelerini istiyoruz.”

SİLAH DEĞİL SİYASET KONUŞSUN

Babat aşireti lideri Alihan Babat bölgenin aile büyükleri olarak, çatışmanın sora ermesini ve Çözüm Süreci’nin yeniden hayata geçirilmesi için gerekli katkıyı yapmaya hazır olduklarını söyledi. Babat, şiddetten ve silahtan arınmış bir Türkiye’nin herkesin yararına olduğunu söyledi. Alihan Babat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çatışma ortamından hiç kimsenin elde edeceği bir kazanç yoktur. Bölgemizin silaha değil, huzura, barışa ve sağduyuya ihtiyacı vardır. Önceliğimiz, demokrasimiz üzerindeki silah tehdidinin ortadan kaldırılması, meşru demokratik siyasetin korunmasıdır. Biz bu süreçte devletimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. 1 Eylül Dünya Barış Gününde bölgemizdeki barışın yeniden tesisi için her türlü gayret ve fedakarlığa hazır olduğumuzu tekrar ifade ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here