Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Irak Masası Başkanı Surur Aydın, son gelişmelerin başta Gaziantep olmak üzere tüm bölge kentlerindeki ihracatçıları olumsuz etkilediğini söyledi. Şu anda Kuzey Irak’ta herhangi bir sorunun bulunmadığını belirten Aydın bütün sorunun Güney Irak’ta olduğuna dikkat çekerek, şoförlerin can güvenlikleri nedeniyle mal sevkiyatını yapamadıkları gibi, daha önce satılan ürünlerin ödemelerinde de olumsuzlukların yaşandığını anlattı. Surur Aydın, ihracatın azalmasıyla Günay Irak’ta un fiyatlarının yüzde yüz arttığını kaydederek, özellikle olaylı bölgelerde hububat ve bakliyat krizinin de kapıda olduğuna dikkat çekti.

Irak’ın, en çok ihracat yapılan ikinci ülke özelliği nedeniyle Türkiye için çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Aydın, “Kuzey Irak’la ilgili bir sorun yok. Ancak olaylar başladıktan sonra Habur’dan yapılan sevkiyatlarda yüzde 50’den fazla düşüş var. Daha önce günde 2 bin araç Irak’a geçerken şimdilerde bu sayı 800’lere düştü. Şu anda sadece Kürt bölgesine yapılan sevkiyatlar sürüyor. Irak’a en fazla hububat, bakliyat ve çelik ihracatı yapılıyordu. Umarız bu durum çok uzun sürmez ve sürmemesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bizim ihracatımızın bu kadar düşmesinin bir diğer sebebi de şoförlerin Irak’a gitmeyi kabul etmemesi. Son gelişmelerle birlikte hayatı söz konusu olan şoför gitmeyi kabul etmeyince mal sevkiyatları durdu. Kürt bölgesine kadar sevkiyatta sorun yok ama bizim ihracatımızın büyük bölümü Bağdat’a gidiyor, ama mal taşınamayınca ihracat durdu.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin un ihracatının 2 milyon 63 bin ton olduğunu ve bunun 900 bin tonunun Irak’a ihraç edildiğini ifade eden Aydın, şunları ekledi: “Fakat mal gitmeyince son bir haftada Bağdat’ta un fiyatları yüzde yüz civarında arttı.Irak’taki un fiyatları ihracat olmayınca daha da artar. Diğer taraftan hububat bakliyat sevkiyatı da durduğu için bu bölgede hububat bakliyat krizi kapıdadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here