Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından “TÖMER’ler Arası 10. Türkçe Konuşma Yarışması” düzenlendi.

 

GAÜN Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan yarışmaya; Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Karatay Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi olmak üzere 14 üniversiteden 28 yabancı öğrenci katıldı.

 

Yarışmaya katılan öğrenciler birbirinden farklı konularda Türkçe konuşmalar ve gösteri sundu. Yarışmada Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Bosna Hersekli öğrencisi Dzenana Salaka’nın ‘Savaş’ konulu ‘Türkçe Tiyatrosu’ büyük beğeni kazandı. Daha sonra sahneye çıkan Çukurova Üniversitesi’nin Ugandalı öğrencisi Peter Matovu, Türkçe stand-up gösterisiyle izleyenlere unutulmaz bir gün yaşattı.

 

Yarışmanın açılışında konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, dünyada artık Türkçe’nin konuşulur hale geldiğini vurgulayarak, “Yıllar geçti Türkiye artık kural koyan ülkelerden büyük ülkelerden biri haline geldi. Dünyada birçok yerde Türkçe konuşulur hale geldi. Türkiye’ye bakıyoruz, Türkiye birçok konuda cazibe merkezi haline gelmiş artık komşu kardeş ülkelerden özellikle Ortadoğu coğrafyasından, Afrika ülkelerinden, Asya ülkelerinden daha yoğun olmak üzere Avrupa ve Amerika’dan da öğrenciler, misafirler buraya gelip çalışma yapmak istiyorlar” diye konuştu.

 

Küreselleşen, giderek küçülen dünyada iletişimin yüksek olduğu bir devri yaşadığımızı söyleyen Coşkun, “Türkçe’yi gençlere, öğrencilere iyi öğretmek bizim de görevimiz diye düşünüyorum. Biz Gaziantep’te iyi bir TÖMER kuruluşu içinde gerçekten çok çaba gösterdik. Bizim TÖMER’imiz gece, gündüz çalışarak, yoğun bir çalışma temposu içerisinde çok güzel şeyler ortaya çıkardı. Bir yandan da eğitimin kalitesini, toplumla bütünleşme ve yanı başımızda kanayan yara olan Suriye ile ilgili meselelerde çalışma yaptılar” dedi.

 

GAÜN Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gültekin, yaklaşık 4 yıl önce kurulan Gaziantep Üniversitesi TÖMER Müdürlüğü’nün Prof. Dr. Yavuz Coşkun önderliğinde geldiği noktayı çeşitli projelerle gösterdiğini belirtti.

 

Gültekin, “Gaziantep Üniversitesi sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde değil Türkiye içerisinde farklı olan, farklılığıyla farkındalık yaratan bir üniversite olma idealine sahip olan bir üniversite. Bu noktada öğrencilerimizin her birine ‘Parlayan Yıldız’ diyoruz. Bu ‘Parlayan Yıldız’ sadece Türkiye coğrafyasında değil, bir dil birlikteliğiyle, dil kardeşliğiyle dünyanın dört bir tarafında parlıyor ve parlayacak” şeklinde konuştu.

 

Yarışmanın sonuçlarını açıklayan Gazi Üniversitesi Türkçe Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Özbay, yarışmaya katılan bütün öğrencilerin aslında birinci, şampiyon olduğunu belirterek, bütün kurumları ve öğrencileri tebrik etti.

 

‘TÖMER’ler arası 10. Türkçe Konuşma Yarışması’nda birinci olan Bülent Ecevit Üniversitesi’nin Bosna Hersekli öğrencisi Dzenana Salaka, ikinci Gaziantep Üniversitesi’nin Kenyalı öğrencisi Joseph Uguti Gıchumbi ve üçüncü olan Akdeniz Üniversitesi’nin Afganistanlı öğrencisi Sayed Yasin Rahmani’ye GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı tarafından ödülleri takdim edildi.

 

Gaziantep TÖMER’i ve TÖMER adına yarışmaya gelen eğitimcileri tebrik eden Bağcı, “Bugünün teması belli oldu aslında. Bizimle beraber kader birliği yapmış olan tüm TÖMER birinci. Çünkü hepsi de bizimle beraber kederlenmişler. Soma’da yaşanan maden faciasıyla ilgili ana tema hepsinde hemen hemen aynıydı. Demek ki biz bu ülkede TÖMER’ler olarak ya da yabancı öğrencileri getirmekle büyük bir iş yapmışız. Seneye daha büyüklere talibiz, daha güzel yaparız” açıklamasını yaptı.

 

Aynı zamanda dereceye giren birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere üç üniversitenin TÖMER müdürlükleri tarafından Gazi Üniversitesi adına Şebnem Gökalp, Bülent Ecevit Üniversitesi adına Gülbanu Duman ve Hacettepe Üniversitesi adına Canan Akkoyun tarafından ödül takdim edildi.

 

GAÜN Rektör Yardımcısı Bağcı tarafından GAÜN Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Hikmet Y. Celkan, Gazi Üniversitesi Türkçe Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Özbay, GAÜN Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz, GAÜN Türk Dili Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Ceritoğlu, GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Öğr. Gör. Dr. Hakan Tatyüz’den oluşan Değerlendirme Kurul Üyelerine plaket takdim edildi.

 

Prof. Dr. Hikmet Y. Celkan tarafından yarışmaya katılan üniversitelerin temsilcilerine de katılım belgesi verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here