Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday olarak gösterilen ve bugün Büyük Birlik Partisi’nin de açıklamasıyla 7 parti tarafından desteklenen Ekmeleddin İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep’e geldi. Kentte uzun araç konvoyu ile tur atan İhsanoğlu, öğleden sonra aralarında CHP ve MHP milletvekilleri ile kendisine destek veren siyasi partilerin il başkanlarının da hazır bulunduğu bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Gaziantep’e son olarak geçen yıl geldiğini ve temaslarda bulunduğunu anlatan İhsanoğlu, Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesinin kendisi için gurur olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2023 yılı hedefinin dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmek olduğunu ifade eden İhsanoğlu, bunun huzur ve barış içerisinde sürdürülebilir kalkınma ile mümkün olacağını kaydetti.

SİYASETTEN ANLAMADIĞIMI KİM SÖYLÜYOR?

Gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtlayan İhsanoğlu, siyasetin dışında olduğu yönündeki eleştirilere maruz kaldığını, ancak kendisinin diğer politikacılardan daha şanslı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Benim siyasetin dışında olduğumu kim söylüyor? Siyasetten anlamadığımı kim söylüyor? Tanınmadığımı kim söylüyor? Kusura bakmayın ama bunlar yanlıştır, 34 senedir ulusalararası bir kuruluşun başı olarak, bir akademisyen olarak, bir diplomat olarak devletin hizmetinde olan bir insan olarak yaptığım faaliyetleri vatandaş tanıyordur. Bu hikaye benim adaylığımla ile birlikte ortaya atıldı. Ben sorarım; bu gördüğünüz politikacılar siyasete girdiğinde tanınıyor muydu? Elbette hayır. Ben politikaya ilk gittiğim gün benim tanınırlığım yüzde 30’du. Bazı ölçmelere göre daha fazla ama ben asgarisini alıyorum. Şu bir gerçek ki Türk halkı beni tanıyordu ve artık tanımayan kalmadı. Beni mesela google’den tanımak isteyenler olduğu söyleniyor. Önce google önündeki engelleri kaldırsınlar, fikir, basın, iletişim hürriyeti önündeki engeli kaldırsın sonra konuşsunlar.”

İhsanoğlu, bir gazetecinin seçim sloganlarının da eleştirilere maruz kaldığını ifade ederek yönelttiği soruyu, “Türkiye’de 3 kutsal var; ekmek, Kuran ve bayrak. Biz ne deriz; ‘ekmek Kuran hakkı için’ deriz. Bu kutsalları hatırlatmak ve arkasında olduğumuzu söylemek istiyoruz millete” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here