kart-27-cilesi

Gaziantep’te her gün binlerce vatandaşın şehiriçi toplu taşıtlarda kullandığı Kart 27’ler karaborsaya düştü. Tek binişlik Kart 27 fiyatları Gaziantep’in her köşesinde ayrı fiyattan vatandaşa sunuluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu Kart 27 noktalarında fiyatlar vatandaşa en uygun şekliyle ulaştırılırken. Kart 27 noktalarından üyelik alan bazı işyerleri ve korsan satış yapan vatandaşlar Kart 27’leri vatandaşa kat be kat yükseğine satıyor. Anlık zor durumda kalan vatandaşlar ise karaborsaya düşürülen Kart 27’leri istenilen fiyattan almak zorunda kalıyor.

Toplu taşıt araçlarında paralı sistemin kaldırılması ile geçilen kartlı sistemde sorun üstüne sorun çıkmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu satış naktaları dışında kalan esnaflar Kart 27 satışlarını tutturabildiği fiyata vatandaşa bilet satıyor. Şehrin her köşesinde ayrı fiyattan satışa sunulan tek kullanımlık Kart 27 bilmecesi vatandaşın kafasını karıştırıyor. 

3 FARKLI FİYAT

Kart 27 satışları için 3 farklı fiyat biçilmiş durumda. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı noktalarda fiyatlar en uygun haliyle 2.20 kuruştan satılıyor. Kart 27 firmalarından bayilik alan büfeler 2. 50 kuruştan satış yaparken en büyük darbeyi ise korsan esnaflar yapıyor. Korsan esnaflar ise şehrin çoğu noktasında 2. 75 kuruştan vatandaşa bilet satıyor.  Normal satış fiyatı 2.20 lira olması gereken tek kullanımlık Kart 27 biletleri elden ele geçerek ve karaborsaya düşerek 2. 75 lira gibi afaki değerden vatandaşa satılıyor.

HEM SEYYAR HEM KART 27

Gaziantep’in ücra köşelerinde kalan çoğu noktada Kart 27 satışlarını korsan satıcılar gerçekleştiriyor. Yol kenarlarında kaçak sigara satışı yapan vatandaş da şans oyunları için kart satışı yapan vatandaşlarda Kart 27 satışı yapabiliyor. Hem de tutturabildiği fiyattan ve bulabildiği kadar müşteriye.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Kart 27 satışlarının korsan esnafın eline geçmesine vatandaşlar tepki gösteriyor. Vatandaşlar bir gün önce aldığı Kart 27 bir gün sonra başka bir noktadan daha yüksek fiyatına almak durumunda kalabiliyor. Vatandaşlar, Kart 27 satışlarında korsan satış yapan esnafların kaldırılmasını ve fiyat kargaşası yapan satış noktalarına fiyat standardı getirilmesini talep ediyor.

VATANDAŞLARIN FİYAT BİLMECESİNE YORUMLARI

Mustafa Ateş: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden bu soruna acil çözüm bekliyoruz. Şehrin her noktasında Kart 27’ye farklı fiyat biçiliyor. Normal şartlarda 2.20 liraya satılması gereken biletler korsana düşünce 2. 75 kuruşa vatandaşa satılıyor. Bir aile olarak toplu taşıtlara bindiğimizde çok büyük paralar vermek zorunda kalıyoruz. Ya korsan satış yapanlar takip altına alınıp cezalandırılmalı ya da tüm noklarda fiyat standardı getirilmeli.

Mehmet Durgun: Kart 27 fiyatlarına standart getirilmesi gerekiyor. Bu bir korsan soygunudur. Tek biniş olmasa daha kartımı doldurmak istiyorum bir büfeye varıyorum fazlada 50 kuruş istiyor birine varıyorum 0.75 kuruş istiyor. Büfeler bunu yaparken bankaların kendilerinden her yükleme için komisyon kestiğini bahane sunuyor.

Yusuf Kenan Deniz: Vatandaşların bu konuda büyük mağduriyetleri var. Tutturulabildiğine fiyattan biletler satılıyor. Bu konuda şehrin her noktasında denetimler yapılmalı. Çoğu büyük şehirde bilet fiyatları sabittir. Ancak Gaziantep’te her köşe başında her büfede ayrı fiyattan satılıyor.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here