Toplu taşıma sisteminde kolaylık sağlayan kartlı sistemin avantajları kadar dezavantajları da var. Vatandaşların şikayet ettiği noktalar arasında, özel toplu taşıma araçlarının, 65 yaş üstü vatandaşları almaması detayı dikkat çekiyor.

Şikayetler üzerine irtibata geçtiğimiz Gaziantep Umum Minibüs Sahipleri Odası Başkanı Sofu Çolak, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DURAKLARDA DURMUYORLAR

65 yaş üstü vatandaşların otobüslere alınmadıkları yönündeki iddialara cevap veren Çolak; ‘Yaşlı vatandaşlarımızda eskiden beri süregelen yanlış bir tutum var. Duraklarda değil, her sokak başında otobüslere binebileceklerini zannediyorlar. Yeni düzenlemelerle birlikte yalnızca duraklardan yolcu alımları yapabiliyoruz, aksi takdirde şoförlerimiz cezai yaptırımlarla karşı karşıya geliyorlar’ şeklinde konuştu.

‘DEVLET BİZE PARA VERMİYOR’

65 yaş üstü vatandaşların bilmesi gereken bir diğer konunun da, devletin serbest kartların bedelini ödemediği olduğunu söyleyen Çolak; ‘İnsanlar zannediyorlar ki, biz serbest kartların bedelini devletten alıyoruz. Böyle bir uygulama yok.

Biz devletten ödeme olarak bir ödenek almıyoruz’ dedi.

SUİSTİMAL ETMESİNLER!

Gaziantep Umum Minibüs Sahipleri Odası Başkanı Sofu Çolak, son olarak vatandaşlara çağrıda bulunarak, hizmetten faydalanın ama suistimal etmeyin mesajını verirken sözlerini şu şekilde sürdürdü; ‘Vatandaşlarımızdan tek talebimiz suistimal etmeden toplu taşımanın imkanlarından faydalanmalarıdır. Sırf ücretsiz diye ihtiyaçları dışında araçlarımızı kullanmalarını ve serbest kartlarını başkalarına da kullandırtmalarını istemiyoruz.’

CEZA ALAN ŞOFÖRLERİMİZ OLDU

‘Yaşlı vatandaşlarımızı durakta dahi almayan şoförlerimiz olduğu konusunda şikayetler bize de geliyor. Gerekli işlemler uygulanıyor, bu konuda vatandaşlarımız rahat olsunlar. Bugüne kadar bu ve benzeri şikayetlerden dolayı ortalana 50-60 şoförümüze cezai yaptırımlar uygulanmıştır’ diyen Çolak kamuoyunun tepkili olduğu durumlarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

‘DAHA BUGÜN ŞAHİT OLDUM’ 

Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlardan Hasan Köse ise şunları dile getirdi; ‘Kartlı sisteme geçtiğimizden beri, serbest kart imkanından faydalanıyorum. Benim şahsen karşılaştığım çok büyük bir problem yok, fakat şoförlerin yaşlıları almadıklarını bende duydum. Hatta bugün şahit oldum böyle bir olaya. Baş karakol yolunda gidiyorduk, araçta yer olmasına rağmen şoför duraktaki yaşlı vatandaşı almadı.’

DİĞERLERİNDEN MEMNUNUZ

Böylesi bir şikayetin yalnızca Özel Toplu Taşıma araçları için geçerli olduğunu savunan Köse; ‘Tramway ve Belediye Otobüslerini kullanırken hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Bu şikayetlerin tek muhattabı bu davranışı sergileyen şoförlerdir’ dedi.

 Devletin şoförlere serbest kart bedellerini ödemediğini ve böyle yaparak insanları mahcup ettiğini söyleyen Köse; ‘Biz devlete yıllarca vergilerini ödemiş insanlarız. Eğer devlet bize bir hizmette bulunuyorsa hazineden gerekli yerlere gerekli ödemeleri yapmalı ki biz de mahcup durumda kalmayalım’ dedi.

VATANDAŞI UTANDIRMASINLAR

Salih Karadal isimli vatandaş ise toplu taşımadan memnun olduğunu yalnız hizmet bedelinin şoförlere ödenmesi gerektiğini belirtti. ‘Bir hizmet yapılıyorsa layıkıyla yapılmalı, yetkililer vatandaşı utandırmasınlar’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here