14610423811.09.201591715gaziantepgunes

Gaziantep son bir haftadan bu yana toz bulutuna teslim olmuş durumda. Şehrin tamamını kaplayan ve vatandaşların nefes almasını dahi zorlaştıran toz bulutunun önemli sağlık sorunlarına yol açmasından endişe ediliyor. Ancak buna karşın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü toz bulutunun neden kaynaklandığı ve şehirde ne kadar daha etkili olacağı hakkında bir araştırma yapmadıkları için konuyla ilgili açıklama yapmazken, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü de şehri kaplayan toz bulutunun kurumlarını ilgilendiren bir durum olmadığını söylediler.

Yaklaşık 1 hafta önce Güneydoğu’daki birçok ilde etkisini gösteren toz bulutu Gaziantep’te de kış günlerinin sisli günlerini andırdı. Şehri kaplayan ve bir türlü etkisi geçmeyen toz bulutunun hangi doğa olayına bağlı olarak meydana geldiği ve nereden geldiği bilinmiyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuyla ilgili olarak bir araştırma yapmadıkları için konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Toz bulutunun şehirde ne kadar daha etkili olacağı ve sağlık yönünden tehdit içerebileceği ihtimaline karşılık sağlık kuruluşları ile de koordineli bir çalışma yürütmedikleri öğrenilen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün konuyla ilgili olarak açıklama yapması bekleniyor.

VALİLİK İZNİ OLMADAN OLMAZ

Gazetemizin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden toz bulutu hakkında bilgi istemesine karşın ilgili müdürlük, bu konuyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapmadıkları ve valilik izni olmadan konuya dair herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirttiler.

SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNİ İLGİLENDİRMİYORMUŞ

İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne de toz bulutunun insan sağlığı üzerindeki etkisi üzerine bilgi almak için başvuran gazetemiz yetkilileri oldukça ilginç bir cevapla karşılaştı. İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü, toz bulutu olayının kurumlarını ilgilendirmediğini ve bu konuyla ilgili herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

TOZ BULUTU 5 CAN ALDI

Gaziantep’in yanı sıra çevre illerde de etkisini gösteren toz bulutu bazı iddialara göre ciddi sağlık sorunlarına yol açarken, Adana Haber Ajansı’nın yayınladığı bir habere göre toz bulutu son 1 hafta içinde 5 kişinin ölümüne yol açtı.

KURUMLAR ŞAŞIRTTI

Sağlık alanında hizmet gösteren kurumların toz bulutunun insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda açıklama yapması beklenirken, 1 haftadan bu yana hiçbir kurumun konuyla ilgili açıklama yapmaması büyük bir şaşkınlığa yol açtı.

HASTALAR NE YAPACAKLARINI BİLMİYOR

Özelikle astım ve bronşit benzeri akciğer hastalığı bulunan vatandaşların toz bulutundan dolayı büyük tehdit altında oldukları söylenirken, bu hastalar daha önceden böyle bir olayla karşılaşmadıkların içinde toz bulutunun hakim olduğu günlerde nelere dikkat edeceğini de bilmiyor.

GRİP VE NEZLE SALGINI BAŞLADI

Şehrin toz bulutuna teslim olmasından bu yana grip ve nezle hastalıklarının da oldukça artış gösterdiği dikkat çekerken, kent genelindeki cadde ve sokaklarda vatandaşlar ağızlarını ve burunlarını kapatarak yürüyor. Araçların ve bina cephelerinin sarı renkli bir toz ile kaplandığı gözlenirken, toz bulutunun insan sağlığına zararlı partiküller içerip içermediği henüz bilimsel olarak araştırılmış değil.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here