2011_0510_yasakTrakya Üniversitesinde yaşanan başörtüsü sorunu ile ilgili olarak Gaziantep Özgür Eğitim-Sen`li öğretmenler bir yazı kaleme aldılar. İşte o yazı:
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü diktatörlük ilan etmiş. Diktatörlük Üniversiteyi ikiye ayırmış. Doğu-Batı Almanya arasındaki utanç duvarından esinlenmiş. Utanç duvarı özlemcisi Rektörlük Kampus içinde yasak ve serbest alanlar belirlemiş.
Tıp fakültesi hastanesinin sınırlarında serbest olan başörtüsü diğer fakülte sınırlarının başladığı alanda yasak. Yasağın denetlenmesi içinde motorize ekipler kurulmuş. SS Subayları görünümlü motorize ekipler Kampus içinde Başörtülü avına çıkmış. Başörtülüler, motorize güvenlik elemanları tarafından takip ve tacizde bulunuluyor. Güvenlik, yasak sınırına giren öğrencilerin yanına yaklaşarak başörtülerini çıkarmaları konusunda uyarıda bulunuyor. Başörtülü öğrenciye kongre merkezindeki bir sosyal etkinliğe katılmasına izin verilmezken başka bir üniversitenin öğrencisi içeri alınabiliyor. Rektörlük öğrencilerini “yurttaşları” gibi görüyor ve diktatörlük yasalarını da yalnızca kendi öğrencilerine uygulama ayrıcalığı tanıyor!Düşünce, bilim, teknoloji, insan kalitesi özgür ortam ortamlarda, özgürlükçü yöneticiler ve bireyler tarafından geliştirilebilir. Üniversitelerimizin, dünya üniversiteleriyle kıyaslanamaz geriliğinin sebebi bilimden, özgürlükten, ilimden, irfandan nasbini almış geri ve ilkel beyinlerin tahakkümü ve yönetimi altında kalmasındandır.

İlim ve irfan merkezleri olması gereken üniversiteler, ilim ve irfandan nasipleri olmayanların eline geçtiğinde açık hapishaneler ve işkence kampları haline dönüşür.

Trakya üniversitesi rektörlüğünün üretebileceği en bilimsel buluş “mucidi olduğu motorize ekiplerle” başörtülü avına çıkmaktır.

Üniversitelerde başörtüsü yasağının uygulanamayacağı, uygulayanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan daha ne bekliyor! Babalarının vergileriyle kurulmuş üniversitede, babalarının vergileriyle maaşını alan ilim ve irfandan nasibini almamış Rektörün başörtülü kızlara yönelik taciz ve baskılarına karşı daha ne kadar sessiz kalmayı sürdürecek.

Trakya Üniversitesindeki taciz ve baskının bir an önce sona erdirilmesi için başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ı görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Gaziantep

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here