Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, halkla ilişkiler yönetimi sayesinde verimli ve etkin kurumların ortaya çıkacağını belirterek, “Böylece daha güçlü bir toplum ve daha güçlü bir gelecek inşa edebiliriz. Türkiye‘yi 2023 hedeflerine daha kolay taşıyabiliriz” dedi.

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından, GSO ev sahipliğinde düzenlenen ‘TÜHİD Anadolu Buluşmaları – Gaziantep‘ toplantısı, Divan Oteli’nde yapıldı. GSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, açılışta yaptığı konuşmada, ekonomik rekabetin artması, hızla gelişen teknoloji ve her gün yeni boyut kazanan kitle iletişim araçları sonucunda dünyanın küçük bir köy haline geldiğine işaret ederek, bu nedenle günümüzde halka ilişkilerin öneminin giderek arttığını ve en etkin mesleklerden birisi olduğunu söyledi.

Artık sadece üretmek ve ürettiğini satmanın yetmediğini ifade eden Ünverdi, “Firmaların doğru iletişim araçlarıyla hedef kitleye kendisini doğru anlatacak, farkındalık oluşturacak, imaj ve kurum kimliğini pekiştirecek etkili bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü toplumla bütünleşen ve toplumun beğenisini kazanan bir kurum, kamuoyunda daha olumlu ve kalıcı iz bırakacak, daha başarılı ve uzun ömürlü olacaktır. Bu da ancak, işletmenin amaçlarına yönelik yürütülen, planlı ve sürekli olan halkla ilişkiler faaliyetleri ile mümkündür” diye konuştu.

Ülkemizde halka ilişkiler mesleğinin, iyi bir konumda bulunduğunu belirten Ünverdi, özellikle büyükşehirlerde bünyesinde halka ilişkiler departmanı kuran veya dışarıdan bir ajansla çalışan birçok kurum ve şirket bulunduğunu, ancak bu bilinci Anadolu’da,

daha fazla yaygınlaştırmak gerektiğine işaret etti.

Ünverdi, sözlerini şöyle sürdürdü, “Halka ilişkilerin diğer pazarlama yöntemleri ile birlikte kullanıldığı takdirde, iletişim ve imajını güçlendireceğini, ürün satışlarını artıracağını, tanıtımına da katkıda bulunacağını iş dünyasına daha fazla anlatmak gerekiyor. Hem kurumlar hem de toplumlar için stratejik öneme sahip halkla ilişkiler yönetimi sayesinde verimli ve etkili kurumlar ortaya çıkacaktır. Böylece, daha güçlü bir toplum ve daha güçlü bir gelecek inşa edebiliriz. Türkiye‘yi 2023 hedeflerine daha kolay taşıyabiliriz.”

Birçok medeniyete beşiklik eden Gaziantep‘in bugün Türkiye‘nin ekonomide ve

ihracatta 6. büyük kenti olduğunu, 177 ülkeye 6,5 milyar dolarlık ihracat yaptığını, ülkede en büyük Osb‘ye sahip olduğunu, marka ve patent başvurusunda 5. sırada yer aldığını anlatan Ünverdi, Türkiye‘nin her zaman iki katı büyüdüklerine vurgu yaptı.

Gaziantep olarak, 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat yapma, 350 bin kişiye istihdam sağlama, katma değeri yüksek ürünlerin üretim üssü olma, en az 20 ulusal ve uluslararası marka yaratma hedefi koyduklarını anımsatan Ünverdi, şunları söyledi, “Şehrimizin başarısındaki en önemli unsur ise ortak akılla hareket etmemizdir. Tüm kurum ve kuruluşlar arasında güçlü bir işbirliği ve iletişim olmasıdır. Biliyoruz ki Gaziantepimajını, ulusal ve uluslararası arenada ne kadar çok güçlendirirsek, dünya kenti olma yolunda o kadar hızlı ilerleriz. Bu süreçte ise hedef kitleler ile iletişim köprüsü kurmada ve karşılıklı güveni sağlamada halka ilişkiler en büyük katkıyı sağlayacaktır. Bu açıdan derneğinizin düzenlediği ‘Anadolu Buluşmaları’ toplantısını, halkla ilişkiler mesleğinin önemini anlatmak ve tüm taraflara bu bilinci yerleştirmek için çok önemli bir araç olarak görüyoruz.”

Ünverdi, TÜHİD tarafından düzenlenen ‘Altın Pusula Halka İlişkiler’ yarışmasında, GSO’nun 2005 yılında, ‘Marka Şehir Gaziantep‘ projesi ile büyük ödüle layık görüldüğünü, 2007 yılında ‘İnovasyon Vadisi GaziantepProjesi’ ile de ödül aldıklarını sözlerine ekledi.

TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü de konuşmasında, kuruluşlardaki satış, pazarlama, insan kaynakları ve diğer fonksiyonlar gibi halka ilişkilerin de bir yönetim bilimi olduğunu söyledi.

Halkla ilişkiler çalışmasının sonuçlarının orta ve uzun vadede görüleceğinin altını çizen Toksü, firma temsilcilerine seslenerek, “Sizlerin kurumları yukarı taşımadaki çabanızda iletişim danışmanlarınız sizin yol arkadaşlarınız. Farklılığı ancak iletişimle yaratmak mümkün. Karşılaştığımız en büyük sorun, iletişim hizmetlerinin geleceğe yatırım olduğunu konusunu anlatmakta ve ikna etmede sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin‘de Gaziantep‘in medeniyet, tarih-kültür şehri olmasının yanında kardeşlik ve huzur şehri olduğunu belirterek, “Markalaşma yolunda önüne hedef koyan ve o hedefe hızla ulaşmaya çalışan bir şehirdir”dedi.

Bu toplantıdan çıkacak sonuçların, şehrin gelecek vizyonunda önemli bir yol haritası olacağını dile getiren Şahin, “Gaziantep’in muhteşem potansiyelini geleceğe taşımalıyız. Zaman; algılar ve imajları yönetme, iletişim zamanı. Dünyanın yaşadığı birçok sorunun temelinde iletişimsizlik, kutuplaşma var. Gerçekten birbirini kulağınla değil gönlünle duymak için iletişim kanallarını açık tutmalı” dedi. GSO’nun yıllar öncesinden ‘marka şehir’ hedefini koyduğuna dikkati çeken Şahin, bu hedefin beraberinde güçlü bir şehirciliği de getirdiğini kaydetti.

Vali Erdal Ata‘da konuşmasında, halka ilişkiler mesleğinin hem kamuda hem özel sektörde çok önemli yere sahip olduğunu, Gaziantep‘in, ekonomik büyümede, istihdam oluşturmada ve ihracatta Türkiyerakamlarının üstünde olduğuna işaret ederek “Firmalar halka ilişkilere çok önem vermeli, halka ilişkiler departmanlarını aktif hale getirmeli. Firmalar bunu yaparlarsa hem tanıtımları hem de geleceklerine çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Daha sonra, ‘Yönetici için iletişimin önemi’, ‘Kentsel markalaşma veGaziantep‘, ‘Medya iletişimi ve işdünyası’, ‘Yeni nesil İletişim’ konulu oturumlarla devam eden toplantıya, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı MehmetAydın, Uluslar arası Halka İlişkiler Derneği Başkanı Dr. Zehra Güngör, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Yusuf Ziya Yıldırım, Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here