Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Gaziantep Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda (GASMEK) eğtim gören kursiyerler, hem öğreniyor hem de meslek sahibi oluyorlar.

Merkez ve ilçelerde 13 şubesiyle 120  branşta yenilenen eğitimci kadrosuyla hizmet vermeye devam eden GASMEK’te 7 bin 300 kişi kurs görüyor.

En iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu her fırsatta dile getiren Gaziantep  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, beceri kazandırmak, mesleki ve sosyal açıdan gelişim olanakları sağlamak, çağın gerektirdiği bilgileri sunarak, unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatları yaşatmak amacıyla açılan kurslarla, Gazianteplileri hayata hazırlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Her anlamda insanları hayata hazırlayan, özellikle kadın ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği GASMEK’te mefruşat, ebru, saz, mozaik, dikiş-nakış, Kur’an-ı Kerim, okuma-yazma, İngilizce, Almanca, Osmanlıca, LYS, kuaförlük, aşçılık gibi daha bir çok alanda eğitim veriliyor.

KURS BİTİNCE İŞ YERİ AÇACAK

Kursiyerlerden bazıları gördüğü kurs  sonunda işyeri açmayı düşünürken, bazıları sattığı ürünlerle ev ekonomisine katkı sağlıyor, bazıları ise tel kırma veya dikiş nakış kursunda çocuklarına çeyiz yapıyor.

Kursiyerlerden Songül Hırçık, ev hanımı olduğunu, kursa hobi amaçlı geldiğini ancak bir şeyler üretmeye başladıktan sonra fikrinin değiştiğini söyledi.

Kursun hem çocuklarının hem de kendi hayatına çok şey kattığını ifade eden Hırçık, “Birşeyler üretmek insanı başarıya götürüyor. İnsana özgüven kazandırıyor. İnsanı her anlamda hayata hazırlıyor. Kursu bitirdikten sonra da iş yeri açacağım” dedi.

Tel kırma kursuna gelen Şirin Kuru da aynı zamanda okuma-yazma kursu da aldığını belirterek, tel kırma kursunda öğrendikleriyle çocuklarına çeyiz yaptığını aktardı.

54 yaşındaki Hamide Aktürk ise iki aydır geldiği Kur’an-ı Kerim Kursu’nda Kur’an okumayı öğrendiğini aktardı.

Kursiyerler kendilerine bu imkanı ve kurslardan ücretsiz faydalanmalarını sağlayan başta Fatma Şahin olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here