tuncel-ters-kose-1454340715-18288246733

Bir süre önce yapılan olağanüstü il kongresinde CHP İl Başkanlığına seçilen Nesrin Tuncel’in yönetiminden 14 kişi istifa etti. İstifa eden 14 kişi nedeniyle Tuncel’in il başkanlığı düşmüş oldu. CHP Gaziantep il örgütü 45 gün içerisinde olağanüstü il kongresine gitmek zorunda. CHP İl Başkanı Tuncel ise gelişmeler karşısında, “Olan olur” diye yorum yaptı.

Hafta sonu bir araya gelerek istifa kararı alan il yönetici 14 kişi yayınladıkları ortak bildiri ile istifalarını açıkladılar. Yazılı açıklamayı gerçekleştiren İl Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda istifacı Hüseyin Torun, “Değerli arkadaşlar: Cumhuriyet Halk Partisi il yönetim kurulundaki 14 arkadaşımız partideki görevlerimizden istemeyerek de olsa istifa ettik. İstifa kararı yeni oluşan bir süreç değildir. 29 Kasım’dan bu yana iç sürtüşmeler, il başkanımızın hissi ve taraflı davranması, partimizin iç dinamiklerini dışa karşı kullanamama, yöneticilik vasfı taşımayan bazı arkadaşlarımızın tutum ve davranışlarından dolayı partimizin daha çok zarar görmemesi sebebiyle istifa etmiş bulunmaktayız” dedi.

CHP tüzüğüne göre, aynı gün içerisinde yönetim kurulu üye sayısının toplamından yarısının bir fazlası istifa ederse, yönetim düşmüş sayılıyor. Bu nedenle, 24 kişilik CHP il yönetiminden 14 kişi istifa edince, il yönetim kurulu da otomatik olarak düşmüş oldu. Böylece CHP il Başkanı Nesrin Tuncel ve yönetim kurulunun görevleri sona erdi. CHP’nin Kasım ayında yapılan il kongresinde, Nesrin Tuncel ve yönetimi yeni göreve seçilmişlerdi. Nesrin Tuncel ve yönetimi farklı listelerden seçilerek göreve gelmişti. İstifalardan sonra CHP Genel Merkezi 45 günlüğüne geçici il başkanı ve yönetimi atayacak. CHP Gaziantep İl Örgütü 45 gün içerisinde olağanüstü kongre yapmak zorunda.

 

Hakimiyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here