Gaziantep Kalesi’nda Savaş Müzesi altında bulunan mağaralar turizme kazandırılacak.

Savaş Müzesi’nin altında bir mağara bulunmasıyla harekete geçen Şahinbey Belediyesi, mağaralarını turizme kazandırmak için çalışmalara başladı.

Müzenin altındaki mağaralara inerek çalışmalar hakkında bilgi alan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bu mağaraların üstünde tarihi Gaziantep evleri olduğunu söyledi.

Şehreküstü bölgesindeki bu yapıları ecdadın elleriyle yaptığını anlatan Tahmazoğlu, şunları kaydetti:

“Bu mağaralardan taşları kesmişler ve bu taşlarla üzerindeki evleri yapmışlardır. Mağaralar da depo ve üretim merkezi gibi çok amaçlı olarak kullanılmıştır. Alttaki mağarada zeytin yağı çıkarılmış, diğer mağarada sabun üretimi yapılmıştır. Mağaralar ayrıca düşmana karşı milli mücadelede geçiş yolları olarak kullanılmıştır. Kullanılmaz hale gelen bu mağaraların restorasyonunu yaptıktan sonra buraları yer altı turizmine açmış olacağız.”

Tahmazoğlu, Şehreküstü bölgesinde eskiden yeraltı su şebekesi olarak kullanılan 6 adet kastelin bulunduğunu dile getirerek bunların bir kısmının hala aktif olarak kullanıldığını vurguladı.

Yapacakları çalışmayla hem kastelleri aktif hale getireceklerini hem de mağaraların birbiriyle olan bağlantılarını ortaya çıkaracaklarına değinen Tahmazoğlu “Kasteller yer altı su şebekesi, yani ecdadımız yeraltında öyle kanallar döşemiş ki hala bu sular akıyor. Tarihçeleri 1200’li yıllara dayanıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here