“Türkiye İnovasyon Haftası”-Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin de katıldığı etkinlik kapsamında “Türk İş Dünyası” paneli düzenlendi- Panelde iş adamları Abdülkadir Konukoğlu, Ethem Sancak, Vahap Küçük ve Hamdi Akın, inovasyonla ilgili fikirlerini paylaştı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı “Türkiye İnovasyon Haftası” etkinlikleri kapsamında “Türk iş dünyası” paneli gerçekleştirildi.Şehitkamil Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve gazeteci Vahap Munyar’ın yönettiği panelde iş adamları Abdülkadir Konukoğlu, Ethem Sancak, Vahap Küçük veHamdi Akın, inovasyonla ilgili fikirlerini, aralarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi,Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Çıkmaz’ın da aralarında bulunduğu izleyicilerle paylaştı. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu,Şehitkamil Kongre Merkezi’nde gazeteci Vahap Munyar’ın yönettiği panelde, gençlere sadece boş zamanlarında değil her gün belli saatler ayırarak yeni şeyler bulmaya çalışmaları tavsiyesinde bulundu. Bu yeniliklerle Türkiye’nin geleceğine katkı sağlanabileceğini ifade eden Konukoğlu, “Başladığınız gün en erken gündür. İnovasyonda gençlerdeki fikirlerle bizdeki fikir arasında gen gelişmesi var. Bizler dedelerimizden gördük bu noktaya geldik, gençlerin bugün cebinde bütün dünya var” dedi.

Türk Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da inovasyonda bilgi üretmenin önemine dikkati çekerek, edinilen bilginin bayat bilgi olduğunu, gelişmek ve rekabet edebilmek için yeni şeyler ortaya koyulması gerektiğini vurguladı. Bilgi üretim merkezi olabilmenin önemine dikkati çeken Sancak “Bunu başarmamız lazım. Bunu devletin bir politika olarak ele alması lazım. Çünkü karşımızdaki rakipler çok güçlü. Dev ülkeler karşısında bilgi üretim merkezi perspektifi edinemezsek inovasyon yapmamız çok zor. Bilgiye ve bilgi üretim merkezlerine sahip olamazsanız büyük ülke olamazsınız” diye konuştu. Sancak, özellikle KOBİ’lerin birleşmeleri, kayıt altına alınmaları gerektiğini belirterek “Benzer işi yapan KOBİ’lerin birleşmeleri ve ölçeği büyütmeleri lazım. Bu olmazsa inovasyonu gerçekleştiremeyiz. Mutlaka biraz da devletin teşvikiyle KOBİ’leri evlenmeye, birleşmeye teşvik etmeliyiz. Böylece inovasyona daha fazla para ayırabiliriz. Bu küçük KOBİ denizinden inovasyon zor çıkar” dedi. Lc Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ise Türkiye’de markalaşma sürecini anlatarak başladığı konuşmada, markalarının gelişimiyle ilgili bilgi verdi. Markalaşmanın uzun süreli bir yatırım gerektirdiğini anlatan Küçük, markalaşmada sürdürülebilir başarının önemli hususlarının, liderlik, kurum kültürü, inovasyon ve değişim, konumlandırma, zamanlama, odaklanma, sabır, teknoloji ve insan kaynakları ile sermaye olduğuna işaret etti. Akfen Holding ve Tav Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın daGaziantep’in inovatif yapının merkezi olduğunu söyledi.Gaziantepli girişimcilerin sadece görerek, bakarak çok büyük başarılara imza attıklarını ifade eden Akın, holding olarak yaptıkları işe farklılıklar getirerek başarılı olduklarını vurguladı. TAV’ın havalimanları yapımı konusunda dünyanın en büyük ikinci firması olduğunu kaydeden Akın, yaptıkları işin her aşamasını kendilerinin üstlendiğini, böylece başarılı olduklarını anlattı. Bakan Zeybekci, panelin ardından Teb ve TİM ortaklığında GAİB binasında yapılan “Girişim Evi”nin açılışını gerçekleştirdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here