turkmenistan-bulgur-ve-makarnayi-sevdi-1455886784-14952226500

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 7. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na katıldı. Fuar süresince makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinden bitkisel yağlar kullanılarak yapılan yemeklerin sunulduğu MBTG standı büyük ilgi görürken adeta ziyaretçi akınına uğradı. Fuar boyunca, ziyaretçilere makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağlarla yapılan çeşitli yemeklerin yanı sıra üzerinde bulgurun faydalarının ve yemek tarifinin yer aldığı 200 gramlık 1.000 adet bulgur numunesi içeren kese;  bulgur, makarna ve mercimek çorbası tariflerini içeren 3.000 adet Türkmence yemek tarifi kartı, Türkmence broşürlerimiz ve ihracatçılar kataloğumuz ve MBTG tarafından hazırlanan promosyon seti (çanta, önlük, eldiven) dağıtıldı. 7. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarın açılışında Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Şamuhammet Durdulyyew, Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Deik Başkanı Ömer Cihat Vardan, TİM Başkan Vekili Mustafa ÇıkrıkÇIOĞLU, MBTG Başkanı Mehmet Surur Aydın, Hububat Sektör Kurulu Başkanı Şahin Batallı, MBTG Yönetim Kurulu Üyeleri Aydın Soyyiğit ve Turgay Bağçıvancıoğlu katılımıyla gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve beraberindeki heyet MBTG standını ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fuar süresince Türkiye’nin en önemli ihraç ürünleri arasında yer alan ve dünyanın birçok ülkesinde tanıtımı gerçekleştirilen bulgur ve makarna yemeklerini de tadan Bakan Elitaş tanıtım çalışmalarından dolayı MBTG Başkan ve üyelerini kutladı.

Türkmenistan Türkiye ve Gaziantep için önemli bir pazar

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile TİM’e bağlı olarak tanıtım faaliyetlerini sürdüren 15 tanıtım gurubu olduğunu belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz MBTG’nin GAİB bünyesinde faaliyet gösterdiğini ve önemli bir misyon üstlendiğini de belirterek uluslararası gıda fuarları yanında çeşitli ülkelerde yürütülen tanıtım çalışmalarının makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağların dünya pazarlarında daha iyi tanınması ve pazarlanmasına zemin hazırladığının da altını çizdi. Türkmenistan’da gerçekleştirilen . Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarıyla ilgili de görüşlerini ifade eden Başkan Çıkmaz fuarın en etkin stantlarından birisine sahip olan MBTG standında sadece ürünlerin tanıtımının yapılmadığını aynı zamanda Türk yemeklerinin de gözler önüne serildiğini ifade ederek Türkmenistan pazarları hakkında bir değerlendirme yaptı. Değerlendirmede Başkan Çıkmaz “Türkiye’nin olduğu gibi Gaziantep ve bölgemizin de Türkmenistan’a önemli düzeyde ihracatı bulunmaktadır. Türkmenistan’a 2015 yılında makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağlar ürünlerinde toplam 5 milyon 811 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. En çok ihracatımız bitkisel yağlar grubunda gerçekleşirken, bitkisel yağ ihracatımız 3 milyon 147 bin doları bulmuştur. Toplam makarna ihracatımız ise 1 milyon 601 bin dolar olarak gerçekleştirilmiştir. Toplam bakliyat ihracatımız 758 bin dolar, toplam bulgur ihracatımız ise 200 bin dolar olmuştur. MBTG, Türk markalı makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağ ürünlerini dünyaya tanıtma konusunda başarılı bir fuar daha gerçekleştirmiş, Türkmenistan’da ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmiştir” dedi

MBTG dünya gıda fuarlarının gözdesi

 

Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu’nun çalışmaları  hakkında bilgi veren MBTG Başkanı Sayın Surur AYDIN “Türkmenistan’da Türk ürünleri hâli hazırda piyasada egemen durumdadır. Türkmenistan ile olan kardeşliğimizin ve ürünlerimizin kalitesinin bunda etkisi göz ardı edilemez. Bulguru tüm dünyaya tanıtma misyonumuza ara vermeden devam ediyoruz. Türkmen kardeşlerimizin de bulgura aşina olması ve bulguru sevmesi bizi sevindirmiştir. Türkmenistan’a makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağlar ihracatımız 2015 yılında yaklaşık 6 milyon dolara ulaşmıştır. Yaptığımız faaliyetlerle ürünlerimizin kalitesini tüm dünyaya anlattığımız gibi Türkmenistan’da da Türk ürünlerinin ne kadar sağlıklı ve kaliteli olduğunu anlattık. Hedefimiz Türkmenistan’a olan ihracatımızı 10 milyon doların üzerine taşımak.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here