Resim_1339493454Her yıl düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarına kamuoyu alıştı artık. Muhtelif ülkelerden muhtelif renklerden çocuklar her yıl muhtelif şehirlerde düzenlenen organizasyonlarda aynı dilde şarkılar söyleyerek yarıştırılıyor. Şaşalı törenler, gösteriler, kazananlara ödüller…

Türkçe ve Türklük adına müthiş bir çalışma ve kazanım. Türkçeye, Türklüğe ve gönül verenler bu çalışmayı düzenleyenlere ve Türkçeyi öğreten okullara ne kadar teşekkür etse az.

Herkes alıştı demiştik. Ama ben alışamadım.

Birçok açıdan eleştirilmesi gereken bu yarışma ve okullar konusunda, her konuda olduğu gibi Müslümanlar sus-pus. Gerçi kendi hakkını savunmaktan aciz bir topluluktan diğer konularda bir şey beklemek beyhude ya. Neyse.

Bu ülkede herkese zorunlu eğitim aracılığıyla Türkçe öğretiliyor. Araplar, Lazlar, Kürtler, Çerkezler, Çeçenler, Domlar vs. ise ana dillerinde eğitim alamıyorlar. Bu diller yok olma süreçlerini yaşıyorlar. Birileri de kalkıp dünyanın dört bir yanından getirdikleri çocuklara, kendi dillerini kullanma konusunda kısıtlamalar yaşayan bu insanların karşısında olimpiyatlar düzenliyor, Türkçe şiir, şarkı okutuyorlar.

Bunun, aç olan ve yakın zamanda açlıktan kurtulma ümidi olmayan insanların gözleri önünde kebap yelleyip ağız şapırtısını onlara dinletmekten farkı ne?

Yoksa ‘’Komşusu açken tok yatan bizden değil.’’ sözü kompozisyon derslerinde soru olarak görülen basit bir cümleden mi ibarettir? (Burada geçen “açlık” kavramını düz mantıkla okuyanların Türkçe öğretmenlerine de selam ederim!)

Yoksa ‘’Size öğrettiğimiz yetmez. Bütün dünyaya da öğreteceğiz.’’ demenin kibarcası mı bu?

Eğer değilse şöyle bir önerim var: Ödül verilecekse, Türk olmayıp Türkçe’yi çok iyi konuşabilen Türkiye de yaşayan milyonlarca öğrenciye verilebilir. Nihayetinde Türkçe’yi çok iyi konuşuyorlar, ama maalesef siyahi değiller!

Uzun lafın kısası,

Tok, açın halinden anlamıyor.

Bütün dünyaya Türkçe öğretmeyi düşünenler neden yanı başındaki dilini unutan insanlara dillerini öğretmeyi düşünmezler/düşünemezler?

Hani kendin için istediğini kardeşin için de isteyecektin?

Hani diller Allah’ın ayetleriydi?

Yoksa ‘’Kardeşler aynı dili konuşur, önce Türkçe öğrenin, sonra kardeşliğin gereğini yapalım ve sizi Türkçe eğitim veren okullarımızda okutalım’’ mı diyorsunuz?

Yoksa ‘’Diğer dilleri öğrenmek Türkçe kadar İslam’a ve Müslümanlara faydalı değil’’ mi diyorsunuz?

Yoksa ‘’Diğer diller bu ülkeye ayrılık-gayrılık getirir, fitneye sebep olur’’ mu diyorsunuz?

Uzun lafın kısası,

Bu topraklarda bu toprakların kadim dillerini öğretmiyorsunuz, çünkü bunun Türklüğe bir katkısı yok.

Bir de bu yarışmayı İslam’la ilişkilendirerek pazarlamaları yok mu?(!)

Güler misin ağlar mısın!

Bu yarışmaları mest olmuş, gözyaşı dökerek izleyenler olabilir. Hatta bunların içinde kendi ana dilini unutmuş ama bunu sorun olarak görmeyenler de olabilir.

Ama bu yarışmalar İslami ve insani açıdan oldukça sorunludur. Her kulun bunun farkında olması lazım.

Bu sorunların farkında olup sus-pus olanlar da ayrı sorun!

Sorun, sorun, sorun!

Uzun lafın kısası,

Ana dilini, Türkçe gibi öğrenemeyen, Türkçe gibi hayatın her alanında kullanamayan insanların yaşadığı ülkede “Türkçe Olimpiyatları” düzenleniyormuş…

Banane!!!

 

Cesur Yılmaz

Anteppress

1 YORUM

  1. Rabbim görüyorya..

    Dün bize türkce olimpiyatlardan bir kirgiz kizi geldi ve olaylari bana anlatti. Türkce olimpiyatlarin amaci dünyaya baris getirmek. iki gönlü yani iki kültürü bir araya getirip dünyaya kardesligi ögretmek. Knedi ÜLKEMIZ TÜRKIYE bile bizi agirlamayip almanlarin bile komigine giden bu garip olay neden acaba. insanlar nezaman görseki dünyaya baris geliyor hemen elestiriler basliyor. Türkce olimpiyatlarin aslarini bilmeyen lütfen dogru düzgün arastirsin. bilip görmeden konusmasin. o ögrencilerin tabiiki kendi dilleride önemli ve ögretiliyorda. seneye daha dolu stadlarla daha fazla kardeslikle görüsmek üzere..

    Almanyadan gurbetci olmayan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here