19250271428.11.201514355gaziantepgunes

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmed Tuma, Gaziantep’te katıldığı bir derginin tanıtım programında yaptığı açıklamada, Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili haberi alınca sevinçten havaya uçtuklarını kaydetti.

Bülbülzade Vakfı tarafından Suriye ve Türklerin ortak hazırladığı bir derginin tanıtım yemeğine katılan Suriye geçici Hükumeti Başbakanı Ahmed Tuma, düşürülen Rus Uçağı, Rusya’nın bölgeye müdahalesi ve PYD ile ilgili değerlendirmede bulundu. Rus uçağının düşürülmesine çok mutlu olduklarını belirten Tuma, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yanımızdaki somut duruşu gerçekten bize cesaret verici. Kahramanca bir duruşu vardır. Her zaman yanımızda da oldular. Türkiye’nin Rus uçağını düşürdüğünü duyduğumuzda sevinçten havalara uçtuk. Biz bunu hayal bile edemezdik gerçekten bizi fevkalade sevindirdi” dedi.

Tuma, son dönemlerde Rus savaş uçaklarının Türkmen dağındaki saldırılarını ise arttırmasını ise düşürülen uçağın intikamını alma olarak niteledi. Tuma, “Türkmen dağının Rus tarafından vurulması bu bir intikam alma çabasıdır. Çünkü oradaki Türkmenler, Türklerin soydaşıdır, akrabasıdır. Oraya giden yardımı kesintiye uğratmak ve onlardan intikam almak için girişimde bulunmaktadır. Biz Fransa’nın Rusya ile bölgeye saldırmasını istemiyoruz” diye konuştu.

“PYD’Yİ TANIMAYACAĞIZ”

Rusya’nın IŞİD bahanesiyle Suriye’deki saldırılarının asıl amacının PYD’ye koridor açma çabası olduğunu vurgulayan Tuma, kesinlikle PYD’yi tanımayacaklarını ifade etti. Tuma, “Türkiye ile yan yana olup Suriye’yi bir an önce özgürleştirmeleri gerekiyor. Rusya PYD’ye koridor açmak peşinde biz buna karşıyız PYD’nin bütün girişimlerine karşıyız. Rusya’nın Türkmen dağını vurması bunun çabasıdır. Biz bunu engelleyeceğiz. Biz kesinlikle PYD’yi tanımayacağız” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here