mansett_bcee079238988523b4b5

Röportaj: Yasemin Öztürk

TUİK’in yaptırdığı araştırmada, vatandaşların ulaşım hizmetlerinden memnun olduğu yönünde çıkan sonucu vatandaşlara sorduk. Gaziantep’te ulaşımın sıkıntılı olduğunu belirten vatandaşlar, çözüm için acil arayışlara girilmesi gerektiğini dile getirdiler.

TUİK’in vatandaşın ulaştırma hizmetlerinden memnun olduğu yönündeki araştırma sonucunu vatandaşlara sorduk.  Gaziantep’in sorunları arasında en önemlilerinden birinin ulaşım olduğunu belirten vatandaşlar, “Gaziantep’te ulaşım yetersiz, tramvay sayımız yetersizdir. Cadde, sokak genişliklerimiz yetersiz. Bu sorunu bir an önce belediye başkanlarımızın el atması gerekmektedir. Şimdi çözüm bulunmazsa ileride daha büyük problemlere yol açabilecek düzeydedir.” Cevaplarını verdiler.

İşte ulaşım konusunda vatandaşların görüşleri:

Doğan H.; “Gaziantep’in ulaşım yönünde sıkıntısı yoktur. Tek istediğimiz tramvay hattının Gatem’e kadar uzatılmasıdır. Eğer uzatılırsa trafik daha da rahatlayacaktır. Bu durumda vatandaşlarımızı memnun edecektir.”

Mehmet A.;”Gaziantep’teki caddelerin genişliği yetersiz. Örneğin çarşıdaki trafik çilesini çekmemek için arabamı uzağa park etmek zorunda kalmaktayım. Caddelerin biraz daha genişletilmesi gerekmektedir.”

Adem K.;”Gaziantep’teki kalabalık çok bu caddeler, sokaklar artık bu şehrin yükünü kaldıramamaktadır. Bazı trafiğin çok yoğun olduğu yerleri trafiğe kapatarak vatandaşı o yerlerde ki çileden kurtarabilirler. Örnek verecek olursak çarşıya normal araçlar girmese daha sakin olur. Sadece toplu taşıma araçları girmelidir.”

Osman Ö. “Gaziantep’in trafiği çok sıkıntılıdır. Ben merkezde oturduğumdan dolayı fazla sıkıntı yaşamıyorum. Fakat Karataş’ta falan oturan insanlar çarşıya gelirken çok zorlanmaktadır. Bu soruna bir çözüm bulunmalıdır”

Fatih D.;”Gaziantep’in sorunları arasında en önemlisi ulaşımdır. Gaziantep’te ulaşım yetersiz tramvay sayımız yetersizdir. Cadde, sokak genişliklerimiz yetersiz. Bu sorunu bir an önce belediye başkanlarımızın el atması gerekmektedir. Şimdi çözüm bulunmazsa ileride daha büyük problemlere yol açabilecek düzeydedir.”

Bahattin D.;”Gaziantep’in ulaşım sıkıntısı çok büyük. Bu sıkıntıyı ancak tramvay ve otobüs sayılarını arttırarak çözebiliriz. Yoksa bu sıkıntı kendiliğinden çözülecek gibi bir sıkıntı değildir. Umarız çözülür şehrimizde vatandaşlarımız da rahat bir nefes alırlar.”

Mehmet A.;”Gaziantep’in caddeleri bu trafiği kaldıramamaktadır. Şehrin bu yükünü biraz hafifletmemiz gerekmektedir. Yoksa ileri de daha büyük sorunlara yol açacaktır bu gidişata bir dur demek gerekmektedir.”

Murat K.;“Gaziantep trafiği rahatlatılması gerekmektedir. Tramvay sistemini biraz daha geliştirilmelidir. Ya da en başta yapılırken yer altında götürülmelidir o zaman trafik daha olacaktır.”

İsmini vermek istemeyen vatandaş;“Gaziantep’te çok ciddi bir ulaşım sıkıntısı biran evvel çözüme kavuşmalıdır. Toplu taşıma araçlarına takviye yapılmalıdır. Yoksa bu sıkıntı çözülecek gibi durmamaktadır. Başkanlarımız çalışmalara başlamalıdır yoksa daha felaket sonuçlara yol açabilir”

İsmini vermek istemeyen vatandaş;” Gaziantep’teki caddelerin genişliği yetersiz. Caddeler biraz daha genişletilmelidir. Ayrıca caddelere kısıtlamalar getirilmelidir. Yoksa vatandaşlarımız daha fazla mağdur olacaklardır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here