63339135514.08.201584121gaziantepgunes

AK Parti ile CHP koalisyon kuramadı. Başbakan ile Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki görüşme sonunda erken seçim ihtimali iyice kuvvetlenirken, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri bu neticenin ülke için daha hayırlı olacağını söyledi. CHP Milletvekili Mehmet Şeker ise koalisyon kurulamamasının sorumlularının bir gün mutlaka hesap vereceğini dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu koalisyon görüşmelerini neticelendirdi. Koalisyon görüşmelerinden herhangi netice çıkmadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP ile koalisyon hükümetinin kurulabileceği bir zeminin olmadığının anlaşıldığını açıkladı. Açıklama, erken seçim kararı olarak yorumlanırken, AK Parti Gaziantep milletvekilleri erken seçimin yapılmasının çok yüksek ihtimal olduğunu açıklayarak, “Ülkemize hayırlı olsun. Kararı yine milletimiz verecek” dedi. CHP Milletvekili Mehmet Şeker ise “Erken seçim yapanlar ülkeye yazık ediyorlar” değerlendirmelerinde bulundu.

GÜL’ÜN AÇIKLAMASI RESMİ GİBİ

Koalisyondan netice çıkmaması ve erken seçim ihtimalinin kuvvetlenmesinin AK Partili Milletvekillerinin oldukça memnun oldukları gözlenirken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, “Ak parti olarak sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirdik. Her zaman olduğu gibi rotayı milletimiz belirleyecek. Milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun” açıklamalarında bulundu. Gül’ün bu açıklamaları, erken seçimin neredeyse kesin olduğunu teyit ediyor olarak değerlendirildi.

TAYYAR’DAN AĞIR İTHAMLAR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ise CHP Milletvekilleri için açtı ağzını yumdu gözünü. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada zehir zemberek sözler sarf eden Şamil Tayyar, AK Parti CHP koalisyonunu en çok isteyenin MHP olduğunu öne sürerek heveslerinin kursağında kaldığını söyledi. Tayyar’ın, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar şöyle: “sonuçtan ülkem adına ziyadesiyle memnunum. Düğümü millet çözecek. Hayırlısı olsun.”

İşte Milletvekillerinin koalisyon görüşmelerinin neticesi ile ilgili gazetemize yaptığın açıklamalar:

ŞAMİL TAYYAR:“EN DOĞRU KARAR VERİLDİ”

“Hangi siyasi parti ülkeyi yönetecekse tek başına iktidara gelsin. Koalisyonlar ömür törpüsüdür. Zirveden çıkan kararın ülke içi en hayırlı, en doğru karar olduğunu düşünüyorum. İnşallah en kısa zamanda seçime gidilir ve bu millet siyasi denklemi doğrudan kendisi kurar. Seçimin maliyetli olacağını söyleyenler, büyük bir yanılgı içindedir. Koalisyonun vereceği zarar seçim maliyeti ile mukayese edilmeyecek kadar daha büyüktür. Siyasi tarihimize baktığımızda koalisyona giren hiçbir siyasi parti iflah olmadı. Neredeyse tamamına yakını tarihe karıştı. Koalisyon bu yönüyle bir ömür törpüsüdür. Hem partilere hem ülkeye zarar vermektedir. Siyasi partilerin tek başına ülkeyi yönetmesi en doğrusu.”

“3 DÖNEM KURALI AYNEN İŞLER”

“Yapılacak olan erken seçimdir. Yeni yasama dönemi oluştu. Bizim mevzuatımızda seçimler 4 yılda bir yenileniyor. Ama meclis bu süreyi alacağı bir kararla değiştirir. İster 3 ay sonra isterse de 3 yıl sonra değiştirir. Ama meclis kararı verir. Benim kanaatim 3 dönem uygulaması nedeniyle 7 haziran seçimlerinde aday olamayan tüm isimler bu seçimde aday olabilirler. 7 Haziran’da üçüncü defa seçilenler de bu dönem aday olamazlar. Tabi bu benim fikri düşüncemdir.”

CANAN CANDEMİR ÇELİK:“SEÇİMİN AĞIR BİR YÜKÜ OLMAZ”

“Hayırlı uğurlu olsun. Milletimiz 7 Haziran’da bir irade ortaya koydu. Bu iradenin gerekleri AK Parti tarafından yerine getirildi. Sonuç olarak ortaya çıkan tabloda yine milletin iradesine ihtiyaç olunan bir konuma geldi. İnşallah önümüzdeki seçim sürecinde milletimiz en doğru kararı verip istikrar için AK Parti’yi tek başına iktidar yapacak. 7 Haziran’dan sonra AK Parti hiçbir zaman bir hükümetsizlik pozisyonu oluşturmadı. Bu da ekonomide kendini gösterdi. Seçim sürecinde de bu sorumluluk aynı şekilde yerine getirilecektir. Bu açıdan ekonomik olarak seçimin ülkemizi altından kalkılamayacak bir yükün altına sokacağını düşünmüyorum.”

NEJAT KOÇER: “SEÇİM, BİR ÇÖZÜMSÜZLÜK DEĞİL”

“Bugün açıklamalardan sonra toplamda tüm süreci değerlendirebiliriz. Seçimden sonraki tüm süreci değerlendirdiğimizde vatandaş AK Parti le CHP arasındaki koalisyon görüşmesinin neticesini alıyor ama 7 Haziran’dan bu yana üzerinde koalisyon yapma sorumluluğu olan tüm partilere baktığımızda daha geniş bir pencereden bakarak durum değerlendirmesi yapmak lazım. MHP daha seçim günü bile koalisyona tüm kapılarını kapattı. Bunun dışında önce CHP liderinin bir blok açıklamasına MHP blok boş laf dedi. Bütün bunlar Türkiye’nin gözleri önünde cereyan etti. Bugün CHP ile AK Parti arasındaki görüşmenin değil, sürecin değerlendirilmesi gerek. Bugün maalesef erken seçim ya da tekrar seçim artık kaçınılmaz bir hale geliyor. Bu sürecin içinde yapıcı hareket eden ve sürecin buraya kadar gelinceye kadarki noktada tüm seçenekleri değerlendiren parti AK parti oldu. Başbakanımız sorumluluk içinde daha sonuca varmadan hiçbir konuda açıklama yapmadı ve bu sürecin pozitif bir şekilde devam etmesini sağladı. Sürecin içinde daha en başında diğer partilerin süreci kilitlemeleri durumu bu noktayı getirdi. Geldiğimiz noktada çözümsüzlük yok.”

“SEÇİM, SÜRECİN DOĞAL NETİCESİ”

“Koalisyon görüşmeleri demokrasi bilincini de geliştirmiştir. Bu ileriki zaman için önemli bir çalışma süreci oldu. Şimdi bir erken seçim durumu söz konusu. Önümüzdeki günlerde partilerin genel kurulları bu tarih ve şartlar üzerinde tartışacaktır ama şu var ki ülkenin erken seçime gitmesine reaksiyon gösterecek bir durum söz konusu değil. Halka gitmek her zaman pozitiftir. Dövizin ya da borsanın bu sürece tepki göstermesini farklı bir durum olarak görürüm. Türkiye’nin seçimlerle vakit kaybetmesini istemem. İş dünyasını bilen biri olarak belirsizliğin ve gergin sürecin ekonomiye negatif yansıyacağını biliyorum. Ama 7 Haziran’dan beri yaşadığımız süreç genel olarak değerlendirildiğinde gelinen süreç doğal bir neticeyi ortaya çıkarıyor. Hayırlı uğurlu olsun. Negatif bir sürece değil, belirsizliğin bittiği, yeniden halka başvurulacak bir sürece girdik.”

MEHMET ERDOĞAN: “MUHALAFET ÜLKE YÖNETMEYE HAZIR DEĞİL”

“Yaşanan sürecin en başından bu yana en kuvvetli ihtimalin yeniden seçim olduğunu söyledim. Çünkü muhalefet kendini iktidara hazırlamamış. Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ile görüşmeden bile partinin grup başkan vekili basın toplantısı yapıp yarın koalisyon olmazsa bunun hesabını soracağız gibi açıklamalar yapıyor. Bu açıklama ile genel başkanın yok sayıyor. Yine partinin genel başkan yardımcısı Bülent Tezcan, Davutoğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan’dan korkup korkmayacağını göreceğiz diyor. Ortak bir görüşme yapacak olan genel başkana dil uzatıyorsunuz. Yola gitme gibi bir durumunuz söz konusu değildir. Partilerinin bir milletvekili Türkiye ile İran savaşırsa Türkiye’ye karşı savaşacağını söylüyor. Bu adam partiden ihraç edilmiyor. Türkiye’ye karşı savaşırım diyen bir milletvekili var mecliste. HDP milletvekilleri de dağ ile iç içe yaşıyor. Şu anda CHP milletvekillerini militarist bir anlayışla seçmiş. HDP milletvekillerini dağ anlayışı ile seçmiş ki Türkiye’yi yıkmak isteyip askere, polise silah sıkan ve ülkesine ihanet eden terör örgütü ile iç içe duruşlarını devam ettiriyorlar. MHP, ben ana muhalefet olacağım diye açıklama yapıyor. Hükümetlerde yer almayacaksan neden seçime gidiyorsun demezler mi? AK Parti dışında hiçbir parti iktidara hazır değil.”

“BİR İHTİMAL DAHA VAR”

“23 Ağustos’a kadar Devlet Bahçeli geriye dönüş yapıp koalisyona yeşil ışık yakarsa partimizin kurmayları bu yönde görüşme yaparlar. Ama bu da olmazsa bahar mevsimine kalmadan, muhtemelen 22 Kasım’da erken seçim yapılacaktır. Bu seçimde de AK parti tek başına iktidar olur ve istikrarı sürdürür.”

“SEÇİM OLMASI, OLMAMASINDAN DAHA İYİ”

“Seçim ekonomik olarak büyük zararlara yol açmaz. Seçimden bu yana Türkiye’nin kaybı 200 milyara yaklaştı. Sadece turizmdeki kaybımız, 5 milyar. Bu borsaya yansır, ekonomiye yansır ve durum ekonomik olarak daha iyiye gitmez. Bu yüzden seçimin maliyetini ülkeyi etkileyecek derecede görmemek lazım. Yani seçimin olmaması daha büyük bir kayıptır. Bir an önce seçime gidilerek kaosa sürüklenmemizi isteyen kesimlerin oyununu bozmamız lazım.”

Mehmet Şeker: “BEDELİNİ AĞIR ÖDEYECEKLER”

“Türkiye’nin geleceğine, ekonomisine yazık. İnsanların beklentilerini karşılayamadıkları için siyasiler için büyük bir hazindir bu. Erken seçimde oy oranları çok değişmez. Ancak AKP oy kaybedecek. MHP, başından bu yana ben hiçbir şeyde yokum dediği için seçmenini sandığa çekmede sıkıntı yaşar. HDP, ben Türkiye partisi olacağım dedi ama demokrasiden ve barıştan yana tavır koyamadı. Onların işi de zor. Biz CHP olarak elimizden geleni yaptık. Ama biz diyorduk ki ne kadar Davutoğlu hükümet kurmak isterse istesin Recep Tayyip Erdoğan istemeyecekti. Bu da oldu. Gelecek dönem için söylüyorum, Türkiye’yi bu pozisyona sokanlar bedelini ağır öder. Toplum bunu yaşayarak görecek.”

“EKONOMİ KÖTÜYE GİDER”

“Ekonomi olumsuz etkilenecek. Geniş tabanlı bir hükümet bekleniyordu ama yine gerilim ve yoğun siyasi bir ortama girilecek. Halk bunu istemiyordu. Halk da kendisinin verdiği yetkiyi kötüye kullananlara mutlaka hesap soracaktır. Şimdi umutsuzluk hakim. Türkiye barışçıl bir yapıya girsin isteniyordu. Ekonomi düzelsin isteniyordu. Asgari ücretli bir şeyler kazanmak, öğretmen  atanmak istiyordu. Ama bunlar olmadı. Her bir seçimin ülke ekonomisine etkisi çok fazladır. Ama seçim maliyeti vatandaşın cebinden çıkan 1 milyar TL demektir.” Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here