75637791527.10.201591057gaziantepgunes

Kültür ve Gastronomi şehri olan Gaziantep’te yılların ustalarına ve kalfalıktan ustalığa terfi edenlere plaketleri verildi. Gastronomi şehri Gaziantep’i temsilen düzenlenen etkinliğe yüzlerce usta ve çırak katıldı.

Gaziantep Lokantacılar, Kebapçılar, Baklavacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Odası tarafından organize edilen programda onlarca usta ve kalfaya plaketleri Ak Parti heyeti tarafından verildi. Düzenlenen programa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Abdülhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Hakan Tanrıöver, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan’ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü katıldı. Plaket törenine katılan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, katılımcılardan 1 Kasım günü için destek istedi. Gül ve Şahin, 7 Haziran’da istikrarın bozulduğunu ve 1 Kasım ile birlikte yeniden istikrarın sağlanması için vatandaşların desteğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

GASTRONOMİ İÇİN DE İSTİKRAR ŞART

Gaziantep’te istikrarın sağlanması ile yeniden gastronomide yol alınarak Türkiye’nin ve dünyanın sayılı şehirleri arasında yer alınabileceğini vurgulayan Gaziantep Lokantacılar, Kebapçılar, Baklavacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, “Gaziantep’i önce Türkiye’de sonra dünyada ön sıralara çıkarmak istiyoruz. Antep gastronomide çok hızlı ilerleyen bir şehirdir. Gerek hijyen gerek kalite gerekse fiyat konusunda biraz daha hassasiyet göstererekten turizm potansiyelimizi beşe katlamış durumdayız. Yakında yapacağımız seçimler istikrarımız için çok önemlidir. Oda Başkanı olarak istikrardan yanayım. Gaziantep’te 7 Haziran’dan sonra istikrar kalmamıştır. Tüm oda başkanı arkadaşlarımızı üyelerimizi istikrara çağırıyorum” dedi.

‘GASTRONOMİ BÖLÜMÜNÜ AÇAN İLK ÜNİVERSİTE OLDUK’

Türkiye genelinde gastronomi bölümünü açan ilk üniversite olmanın gururunu yaşadıklarını açıklayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Gaziantep Türkiye’nin en önemli ayaklarından biridir. Kimi kaynaklara göre 280 kimi kaynaklara göre 300 çeşit ev yemeği olan şehrimizin dünya genelinde büyük önemi vardır. Bu değerleri dünya geneline sunmamız gerekiyor. Gaziantep Türkiye’de ilk gastronomi  bölümünü açan üniversite olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu alanda eğitim almış üniversite okumuş gençlerimizle kültürümüzü kaynaştırmamız gerekiyor. Şehrimizde yıldızlı lokantalar var. Kalite ve hijyeni arttırmak için yakın zamanda yeni projeler üreteceğiz. Gelinen çağda tad kadar sunum da bir o kadar önemli” ifadelerine yer verdi.

‘PİŞMİŞ AŞA SU KATTILAR’

7 Haziran seçimleri ile gerek Gaziantep’in gerekse Türkiye’nin ağzının tadını kaçıranların olduğunu ve pişmiş aşa su katanların bulunduğunu söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu şehir başka şehirlere benzemez. Bu şehir ne kadar sanayi şehri ise o kadar da kültür şehri. Büyükşehir Belediye Başkanlığına geldiğimiz an hemen Gaziantep Üniversitesi ile el ele verdik. Dünyada 7 tane gastronomi şehri var. Biz sekizinci gastronomi şehri olmak için yola çıktık. Gaziantep’e gelen turist için kültürümüzü dünyaya pazarlama ihtiyacımız var. Patent ve coğrafi işaretler konusunda gerekli kurumlara başvurularda bulunduk. Sırf patent ve coğrafi işaretlerle uğraşan bir şube müdürlüğü kurduk. Yetişmiş insan gücü her alanda olduğu gibi mutfak alanında da çok önemli bir unsurdur. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman esnafımızın yanındayız. Ancak sizlerden bir isteğimiz var. 7 Haziran’da aşımızın içine su kattılar. Ağzımızın tadını kaçırdılar. Şehitlerimiz bizleri çok üzdü. 1 Kasım’da Gaziantep için yeni bir fırsat istiyoruz. Partinin en güçlü adamı bizde. Listemiz hakikaten çok kaliteli. Bu iş erkek işi. Bir başbakanı, bir cumhurbaşkanını ağırlayan başka bir il var mı” açıklamalarına yer verdi

‘İSTİKRAR İÇİN DESTEĞE İHTİYAÇ VAR’

İstikrarın tekrar yakalanması için 1 Kasım günü yapılacak seçimlerde vatandaşların desteklerine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Abdülhamit Gül, “Gaziantep ahilik geleneği ile yetişmiş bir şehir olmasından dolayı çok şanslı bir şehirdir. Gaziantep İpek Yolu şehri. Yıllar öncesinde her medeniyetten bir kültür Gaziantep’e gelmiştir. Her medeniyetten bir kültür almışız. Ağustos ayında açıklanan rakamlara göre en fazla ihracat yapan beşinci il Gaziantep olmuştur. Gastronomi kültürümüzü üniversite ile taçlandırmak gerekiyor. Mektep ile alaylının kültürü birleştiği zaman tad ortaya çıkar. Sadece okulda öğrenmek karada yüzmek gibi bir sonuçtur. Bugün ağzımızın tadını bozmak isteyenler var. 7 Haziran’dan sonra ortaya çıkan istikrarsızlık tablosundan bir kesim yararlanmak istiyor. Çünkü 7 Haziran’da hiçbir parti tek başına iktidar olmadı. Pazar günü yapılacak seçimde ağzımızın tadının tekrar yerine gelmesi gerekiyor. Türkiye’nin kendi otomobilini yapmasına, kendi tankını yapmasına, kendi uçağını yapmasına izin vermeyenler var” şeklinde açıklamalarda bulundu.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here