DSC06083

Hala Utanabilme Yeteneğine Sahip Ülkelere Sesleniyoruz!

Mısır “İstiklal Mahkemeleri”nin “şiddete teşvik ve karakollara saldırı suçlamasıyla” darbeye ve darbecilere direnen 529 kişiyi idama mahkûm etmesi hukuk skandalıdır.

Duruşmada verilen kararın ön karar hükmünde olması ve kararların temyize açık olması, darbe mahkemelerinin ve darbeci mahkeme hakimlerinin geçmiş günahları dikkate alındığında göstermelik bir uygulamadan ibarettir. İdam kararlarının büyük çoğunluğunun Müslüman Kardeşler Teşkilatı mensuplarına yönelik olması, meşru yollarla mücadele etme yeteneği ve ahlakından mahrum olan darbecilerin, gayri meşru yöntemlerle İhvanı Müslimin’i yok etme çabalarının bir sonucudur.

Bu karar hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmediği gibi tamamıyla siyasi bir karardır ve evrensel hukuk ölçütlerine göre gayri meşrudur ve yok hükmündedir. Mısır darbe yönetimine destek veren başta batılı ülkeler olmak üzere bütün ülkeler, bu idamların gerçekleşmesi durumunda cinayet ortağıdırlar. Aynı batılı, sözüm ona demokratik ülkelerin başka mevzularda ve başka ülkelerle ilgili, işlerine geldiğinde sergiledikleri ve bundan sonra işlerine geldiğinde sergileyecekleri tavır, bildiğimiz ve onlarca yıldır tescil ettiğimiz ikiyüzlülüğün ikrarından başka bir anlama gelmeyecektir.

Hala utanabilme yeteneğine sahip dünya ülkelerini bu hukuk dışı kararın uygulanmasını iptal ettirmeye, bu utanca ortak olmamak için Mısır darbe yönetimine gerekli siyasal baskıları uygulamaya davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here