Gündelik hayatın yoğunluğu içerisinde, yapılan pek çok güzel çalışmayı es geçiyoruz.

İslâhiye Kaymakamlığı tarafından hazırlatılan “Uygarlıkların Başkenti Biber ve Üzüm Diyarı İSLÂHİYE” kitabı da bunlardan birisi.
İşin doğrusu bu Kitab’ın hazırlık çalışmasından haberim vardı.
Bir görüşmemizde İslâhiye Kaymakamlığında basın yayın işleri ile ilgilenen Fatma Kılıç Hanımefendi bu çalışmadan söz etmiş, çalışmanın mahiyeti üzerinde konuşmuştuk.
Ancak aradan epey bir zaman geçtiği için böyle bir çalışma yapıldığını unutmuşum.
Geçenlerde aradı ve kitabın basıldığını söyledi.
Sağ olsunlar, bir tane benim için, bir tane de İLK-DER’in Kütüphanesi için ayırmış.
Kendilerine teşekkür ediyorum.
İşin gerçeği kitap beklediğimden daha nitelikli ve daha güzel olmuş.
Çok hacimli olmasa da (kitap büyük boy 150 sayfa ) geniş hacmi ve görsel materyalleri ile tam anlamıyla bir “İslâhiye Atlası” olmuş denilebilir.
Kitap’ın içeriğine baktığınızda İslâhiye’ye ilişkin ne ararsanız bulabiliyorsunuz: İslahiye’nin Tarihçesi, Tarihi – Turistik ve Kültürel Değerleri, Doğal Güzelliklileri, Gelenekleri, Coğrafi Durumu, Sosyal Hayatı, Ekonomik Yapısı, İdari Yapısı ve Yöresel Lezzetleri…
Dedim ya, tam anlamıyla bir “İslâhiye Atlası”…
Kitap görsel olarak da çok zengin.
Her açıdan İslâhiye’ye ilişkin bol miktarda fotoğraf var.
Mizanpaj ve baskı olarak da estetik ve kaliteli olmuş.
Kitap tek bir kişi tarafından yapılmış bir çalışma değil.
Kitabın giriş kısmında bu çalışmaya emeği geçenlerin isimleri yer alıyor.
Uzun bir liste…
Gerçi bu tür çalışmaların tek bir kişi tarafından kotarılması çok zordur, ama şurası da bir gerçek ki, bu tür isimlerin bir kısmının sadece bazı kişileri onure etmek amacıyla yazıldığı da bilinen bir gerçektir.
Her ne kadar bu çalışmaya az ya da çok emeği geçenler teşekkürü hak ediyor olsalar da – çalışmanın sürecinden kısmen haberdar olduğum için – özellikle bazıları teşekkürü daha çok hak ediyorlar.
Elbette böyle bir çalışmanın yapılmasını önemseyen eski İslâhiye Kaymakamı Resul Kır Bey’in, Belediye resim arşivini açan Belediye Başkanı Malike UludağHanımefendinin, İslahiye’ye ilişkin yaptığı çalışmadan istifade edilen Tarih ÖğretmeniMedine Kurt Hanımefendinin, resim arşivlerinde istifade edilen gazeteci Bekir Şentürk ve Kadir Çelik Bey ile baskı aşamasında çok emeği geçen Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Cevdet Kaya Beyin isimlerini özellikle zikretmek gerekiyor.
Ve tabi ki Kitab’ın hazırlık sürecini büyük bir özveri ve heyecanla sürdüren ve bu çalışmanın ete kemiğe bürünmesinde en büyük rolü oynayan Fatma KılıçHanımefendiyi zikretmezsek nezaketsizlik etmiş oluruz.
Her halükarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
İslâhiye için güzel bir çalışma olmuş.
Bu tür çalışmaların şehrin kültürel ve entelektüel hayatını zenginleştireceğini söylemeye gerek yok.
İnşallah bu tür çalışmalar – hatta daha güzelleri – bundan böyle de yapılır.
Bu bağlamda başta Kaymakamlık, Belediye, Üniversite ve Ticaret Odası olmak üzere resmi yahut yarı resmi kurumların yapılacak çalışmalara destek olması önem arz etmektedir.
Çünkü bir şehri şehir kılan sadece fiziksel yapısı değil, aynı zamanda kültürel dokusudur.

14.11.2011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here