sinav-kaygisi-semineri-1465293003-18167150942 “Psikoloji Çözümleri 2 Sınav Kaygısı” konulu bir seminer verdi. Seminere konuşmacı olarak katılan Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak, sınav kaygısı ile baş etme yöntemlerini anlattı.

SEMİNERE ÖĞRENCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Şehitkamil Belediyesi, ilçede bulunan lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye giriş sınavındaki kaygılarını gidermek adına LYS’ye hazırlanan öğrencilere düzenlediği “Psikoloji Çözümleri 2 Sınav Kaygısı” konulu seminere katılım yoğun oldu. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak, sınav kaygıyla baş etme yöntemlerini anlattı. Seminere sınav kaygısını tanımlayarak başlayan Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak, sınava hazırlık için nasıl bir yöntem seçilmesi gerektiğini, sınav anında heyecanı yenmek için gerekli olan tedbirleri aktardı. Sınav kaygısının, sınavlardan kaynaklanan stresin oluşturduğu karmaşık fizyolojik ve psikolojik durum olduğunu belirten Arıcak, aşırı kaygı veya kaygısızlığın başarısızlığa yol açacağını ifade etti. Sınav stresi ve kaygısı ile başa çıkmanın yolunun ise pratik olarak mümkün olduğunu belirterek, bazı teknikleri anlatan Arıcak, “Test esnasında kaygınız yükselirse: Kontrol sizde, yavaş ve derin nefes alın. ‘elimden geleni yapıyorum, güvendeyim, üstesinden gelebilirim, yeterliyim’ gibi düşünceleri nefes egzersizi eşliğinde telkin edin” dedi.

Arıcak, öğrencilere son olarak “Öncelikli göreviniz kazanmak değil, sınavı selametle tamamlamaktır” şeklinde temel amacı ifade etti.

VERİLEN BİLGİLER BİZLERİ GERÇEKTEN SINAVA TAM ANLAMIYLA MOTİVE ETTİ

Seminerin kendileri açısından olumlu geçtiğini dile getiren öğrenciler, şunları söyledi:

“LYS’ye hazırlandığımız için kaygı ve stresi aynı anda yaşıyoruz. Daha önce girdiğimiz sınavda heyecan ve panik ile birlikte birçok yanlışlar da beraberinde geliyordu. Bu seminere katılmamız bizler açısından çok olumlu geçti. Hocamız, sınav kaygısı yaşamamamız için her türlü psikolojik bilgileri aktardı ve bütün kaygımızı ortadan kaldırdı diyebiliriz. Bundan sonraki gireceğimiz sınavlarda her hangi bir kaygı ve stres yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Çünkü verilen bilgiler bizleri gerçekten sınava tam anlamıyla motive etti. Bu tür seminerlerin sık sık yapılmasını istiyoruz. Bizlere bu desteği sunan Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na ve Prof. Dr. Osman Tolga Arıcak’a yürekten teşekkür ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here