62486975925.11.2015134935gaziantepgunes

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kentte yeni nesil olarak tabir edilen ve imarından, teknik ömrü, arsası, donanımına kadar özel olarak hazırlanacak 39 okulun inşası için ihale hazırlıklarının yapıldığı müjdesini verdi.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Şehitkamil kültür Merkezi’nde düzenlenen Öğretmenler Günü kutlama programında öğretmen ve öğrencileri sevindirecek müjde verdi. Vali Yerlikaya konuşmasında, yeni nesil okul yapımlarının başlanacağı 2015 yılını, eğitimde milat olarak niteledi. Kentte 13 yılda 7 bin 500 derslik yapıldığını ve bu sayının yeterli olmadığını belirten Vali Yerlikaya 39 okul yapımı için hazırlıkların sürdüğünü kaydetti. Yapılacak 39 okulun, yeni nesil diye tabir edilen son derece özel okullar olacağını anlatan Yerlikaya, okulların yapım ihalesi için hazırlıkların sürdüğü müjdesini verdi.

Okulların arsasından, imarı, teknik ömrü, donanımına kadar özenle hazırlanacağını vurgulayan Yerlikaya, “2015 yılı ilimizde yeni nesil okulların yapıldığı milat bir yıl olacak. Şu anda 39 okul ihalesine hazırlanıyoruz. Bunların tamamı ‘yeni nesil’ olarak tabir ettiğimiz okullar olacak. Yapılan her okul mahallesiyle, arsasıyla özeldir ve yapıldığı yere en uyumlu projelerle yapılmalıdır. Okul yapımında kendi evimizi yaptırırken dikkat ettiğimiz titizliğin daha fazlasını göstereceğiz. Mevcut okullarımızın da imarı ve teknik ömrünü dolduranların yıkılıp yenilenmesi için eylem planı hazırlıyoruz” dedi. Okulların inşaatına herkesin sahip çıkmasını isteyen Vali Yerlikaya, okul yapım, bakım ve tadilatlarında sık sık birlikte ve koordineli hareket ettiklerini söylediği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ilgili oda başkanlarına ve tüm vatandaşlara, okul inşaatlarında gönüllü kontrolörlük yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

Yeni hükumetin 48 ay içinde Türkiye’nin tamamında okul öncesi, ilk ve orta öğretimde derslik ortalamalarının ideal seviyelere çekilmesi hedefine Gaziantep’te ulaşacaklarını belirten Vali Yerlikaya, kentteki tüm öğretmenlere de yeni nesil okullarda geleceği şekillendirecek öğretmenlere de çağrıda bulundu.

Yerlikaya, “Bu 24 Kasım’da bu salonda bulunan bin 200’ü aşkın katılımcımız, kentte görev yapan toplam 21 bin öğretmenimiz ile birlikte 593 bin yavrumuz ve 2 milyon insanımızın bizden razı olmaları için söz verelim. İnşallah inanıyorum bu sözlere siz değerli öğretmenlerim en iyi şekilde sahip çıkacak ve ilimizin eğitim-öğretimini bulunduğu yerden arzu ettiğimiz seviyelere taşıyacaklardır” diye konuştu.

Gaziantep’in dünyada en rekabetçi şehirler arasında 7. sırada bulunduğunu hatırlatan Vali Yerlikaya, yeni neslin rekabetçi anlayışa uygun şekilde yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Yerlikaya, “Günümüzde ülkelerin rekabetinden çok şehirlerin rekabeti ön plana çıkıyor. Bu başarıyı korumak ve daha ileriye gitmek için Gazi şehrimizin sanayici kimliğini kaybetmeden yeni neslimizi bu rekabetçi anlayışa uygun bir şekilde yetiştirmek zorundayız. Dünya ile rekabet eden bir ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite, daha sonra lisansüstü eğitimler yoluyla rekabetçi anlayışı sürdürmeliyiz. Burada nitelikli yetişen gençlerimizi de yine kendi şehrinde istihdam edebilecek yatırımlar gerçekleştirmeliyiz. Gençlerimizi doğru düşünen, vicdanı güçlü, basit sınavlarda yıkılmayan, iki günü bir olmadan ayakta duran, iyilik yapmaktan onur duyan, içindeki huzuru ancak diğer insanların mutluluğunu sağlamakta gören nesiller olarak yetiştirmemiz lazım. Bu beklentiler elbette siz öğretmenlerin gayretleriyle olacak” ifadelerine yer verdi.

3 YILLIK HEDEF

Vali Yerlikaya, öğretmenler günü kutlamasının yapıldığı salonda 3 ay önce bin 36 okul müdürü ve okul aile birlikleriyle ayrı ayrı toplantılar yaptığını hatırlatarak, öğretmenlerin ve okul müdürlerinin performanslarını çok önemsediklerini kaydetti. İlçe kaymakamları, milli eğitim müdürleri, okul müdürü ve okul aile başkanları ile yapılan değerlendirmelerde 3 yıllık bir hedef belirlendiğini anlatan Yerlikaya, “Bu hedef ilimizdeki tüm okulları yapılacak TEOG ve LYS sınavlarında Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmaktır. Bu hedefe tüm öğretmen ve öğrencilerimizin en iyi şekilde motive olabilmeleri için sevgi dilini kullanmamız gerekiyor. Eğitimde kaliteyi artırmak zorundayız. Bunun için de öğretmenlerimizin iki günü bir olmaması lazım, daha gayretli ve özveriyle çalışmaları gerekiyor. Başarıyı elde eden okul müdürlerimizi her konuda destekleyecek, olamayanların da nerede eksiklikleri varsa gidermek için yine birlikte çalışacağız. 1,5 ayda bu noktaya geldik, idarecilerimiz, kaymakamlarımız ve kamuoyu ile bu gündeme odaklanmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

KONUT MÜJDESİ

 Vali Yerlikaya, Gaziantep’te görev yapan öğretmenlere daha rahat ödeme şartlarıyla konut sahipleri olacakları yönünde müjde verdi. TOKİ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Kuzey şehir projesinden öğretmenlerin de öncelikli olarak yararlanacağını belirten Yerlikaya, “Öğretmenlerimizi Gaziantep’te ev sahibi yapmak istiyoruz. Bu amaçla TOKİ Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyemizin yapacakları Kuzey Şehir Projesinden öncelikli olarak yararlanmanızı hedefliyoruz. Burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e sizler adına teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki tüm Gaziantepliler de sizlere öncelik verilmesi konusunda anlayış göstereceklerdir” dedi. Kutlama programında mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin meslek yemini etti. Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödüllerinin verildiği programda, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan Şef Mustafa Karaoğlu yönetimindeki koro tarafından konser de verildi.

Gösteri yapan öğrencilerle bizzat ilgilenen Vali Yerlikaya, 2015 yılı içerisinde emekli olan öğretmenlere de Hizmet Şeref Belgesi verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here