iste-26-donem-gaziantep-milletvekilleri

1 Kasım 2015 genel seçiminin ardından Gaziantep’ten meclise gidecek isimlerde netlik kazandı. Henüz resmi olmayan sonuçlara göre Gaziantep TBMM’de 4 farklı partiden toplam 12 milletvekilliye temsil edilecek.  1 Kasım sonuçlarına göre partilere göre milletvekili dağılımı  AK Parti 8, CHP 2, MHP ve HDP 1 şeklinde olmuştu. 4 yıl boyunca Gaziantep’in sorunlarını parlamentoya taşıyacak olan milletvekillerimizin hayatını sizler için derledik.

Gaziantep’in 12 kişilik milletvekili kadrosunun tamamı yüksek okul mezunu. Profesör, ekonomi uzman, avukat, iş adamı, gazeteci ve eczacının yer aldığı Gaziantep’in milletvekili listesi güçlü bir liste olarak tanımlanıyor. Yeni dönemde halkın büyük beklenti içinde olduğu milletvekillerinin nasıl bir performans sergileyecekleri ise merak konusu oldu.   İşte Gaziantep’in 26. Dönem Milletvekilleri ve kısa öz geçmişleri;

Mehmet Şimşek:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili   Kürt kökenli siyasetçi Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967’de Gercüş, Batman’da doğmuştur. Ak Parti’de Gaziantep’ten 1. Sıradan milletvekili gösterilen Şimşek, eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünü bitirerek tamamlamıştır. İlerleyen yıllarla birlikte yüksek lisans için İngiltere’de University of Exeter’e gitmiş ve burada yüksek lisansını tamamlamıştır. 1988 yılında Türkiye’ye döndü ve Ankara’da üç ay boyunca Etibank’ta çalışmıştır. İler ki yıllarda ise, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde görev almış, 4 yıl kıdemli ekonomist olarak burada çalışmıştır. 1997 yılında New York’a giderek burada bir yatırım bankasında araştırmacı olarak çalışmıştır. Daha sonra İstanbul’a geri dönmüştür ve Deutsche – Bender Menkul Değerler’de yaklaşık 2 yıl iş yapmıştır.  Temmuz 2007 ise, Ak Parti’den Gaziantep’te milletvekili seçilen Şimşek, Haziran 2011’de ki seçimler ile Batman’dan milletvekili olmuştur. Daha sonrasında ise 2015 Haziran seçimlerinde Ak Parti’den Gaziantep’te yine milletvekili seçilmiştir. Günümüzde Maliye Bakanlığı görevini yapmakta olan Mehmet Şimşek, Ak Parti’den 26. Dönem de Gaziantep Milletvekili olarak yerini alacak. Şimşek, büyük bir sürpriz olmazsa yeni oluşacak kabinde bakan olarak yer alacak. 

Abdülhamit GÜL:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili  Abdülhamit Gül, 1977 Nizip, Gaziantep doğumludur. Gül, Ak Parti’de Gaziantep’ten 2. Milletvekili adayıdır. İlkokul, ortaokuldan sonra liseyi Nizip İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Gül, daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanır ve başarıyla mezun olur. Siyasette gençlik döneminde, Refah ve Fazilet partilerinde görev almış olup, Ankara il Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. 1999 – 2001 yıllarında Milli Gençlik Vakfı başkanlığına getirilmiştir. 2001’den 2003 yılına kadar ise, Saadet Partisi genel başkan yardımcısı olmuştur. 2003 ile 2010 yılları arasında yine Saadet Partisi’nde idare kurulu üyesi olup, Kasım 2010’dan 22 Eylül 2012’ye kadar da Has Parti Kurucular Kurulu Üyesi olmuştur. HAS Parti ile Ak Partinin birleşmesiyle beraber, 30 Eylül 2012’de Ak Parti’de yapılan 4. Olağan Kongresinde MKYK üyesi olmuştur. 7 Aralık 2012’de Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş olup, 2014 Nisan’da da Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu genel başkan yardımcılığına atanmıştır.  Ak Parti Genel Sekreteri olan Abdülhamit Gül, evlidir ve üç çocuğu vardır. Gül 1 Kasım’da Gaziantep 2. Sıra adayı olarak milletvekili oldu. 

Ahmet Uzer:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili  1956 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk orta lise tahsilini burada yaptı. Yüksek öğretimi Adana’da iktisadi ve ticari ilimler akademisini bitirerek tamamladı. Siyasete 1994 yılında Refah Partisi’nde başladı. Fazilet Partisinde Kurucu İl Başkanlığı ve AK Parti’de Kurucu İl Başkanlığı, 22.Dönem Gaziantep Milletvekilliği, 6 yıl AK Parti İl Başkanlığı görevini yürüttü.  25. dönem aday adayı olan ancak sıralamaya giremeyen Ahmet Uzer, seçim süresince çalışmalarını sürdürerek, partisine önmeli bir katkı sundu.  26. dönemde yeniden aday adayı olan Uzer, bu kez genel merkez tarafından 3. Sıradan aday gösterildi. Uzer, 1 Kasım’da kuruculuğunu yaptığı partide 2002 yılına benzer bir oy rakamına ulaşmanın sevincini yaşadı.  Sanayici evli 3 çocuk babası.

Şamil Tayyar:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili  1 Mart 1965, Gaziantep doğumlu olan Tayyar, Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı, kitap yazarı, gazeteci, AK Parti 24. dönem TBMM Gaziantep milletvekilidir.. 1965 yılında Gaziantep’in İslahiye ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini İslahiye ilçesinde tamamladı. 1986 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Gazeteciliğe 1985 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde son sınıf öğrencisi iken Milliyet Gazetesinde başladı. 21 yıllık meslek hayatının 17 yılı Milliyet ve Sabah gazetelerinde geçti. Son olarak Yeni Şafak Gazetesinde Ankara Haber Müdürü ve köşe yazarı Tercüman Gazetesi’nde köşe yazarı olarak çalıştı. 1997 yılında İlk Kitabı olan Refahyol Tutanakları yayınlandı. 1999 Türkiye genel seçimleri’nde DSP’den milletvekili aday adayı oldu. Gaziantep’te son sıradan yani 9. sıradan aday gösterildiği YSK’ya parti tarafından bildirildikten sonra YSK’ye dilekçe vererek adaylığını geri çekti. Tayyar, son yıllarda birçok kitap derledi ve çıkardı. Zülfikar Doğan’ın ayrılmasının ardından Star Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine getirilmiştir. Aynı zamanda Star Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır. Açılan dava sonucunda, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak Şamil Tayyar’ı 5 yıl denetim süresine tabi tutmuştur.

Canan Candemir Çelik:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

Canan Candemir Çelik, 1 Ocak 1974’te Gaziantep Oğuzeli’nde doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Hatice’dir. Avukat; Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesinde kamu hukuku alanında yüksek lisans yapma hakkını kazandı. Serbest avukat olarak çalıştı. Dernekler mevzuatıyla ilgili kitap çalışmaları bulunmaktadır. Bu alanda sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar yaptı. 23. ve 24. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. İyi düzeyde İngilizce bilen Candemir Çelik, evli ve 2 çocuk annesidir.

Nejat Koçer:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

Abdullah Nejat Koçer, 20 Ağustos 1963’te Gaziantep’te doğdu. Sanayici, İş Adamı; Gaziantep Üniversitesi İşletme Yönetimi mezunudur. Gaziantep Üniversitesi tarafından Ekonomi Dalında “Fahri Doktora” unvanı verilmiştir. 1998-2011 Gaziantep Sanayi Odası Başkanı, 2000-2011 TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı, Türkiye Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliği, Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanlığı, Türk Genç İşadamları Vakfı Başkan Yardımcılığı, TOBB-Halkbank Kobi Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBEV, TOBB Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, TSE Teknik Kurul Üyeliği, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Başkan Yardımcılığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Ortadoğu Fuar Merkezi Başkan Yardımcılığı, Güneydoğu Tekstil İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Üretimden Dönenin Kaşığı Kırılsın ve Yaşam Koçu isimli 2 kitabı yayımlanmıştır. İngilizce bilen Koçer, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Abdülkadir Yüksel

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

1962 yılında Şanlıurfa ili Birecik ilçesi doğumludur. Babası Müslüm YÜKSEL,Suruç ilçesi eşrafından İstiklal madalyalı Galip Beyzade  Müslüm Bey’in oğludur. Müslüm YÜKSEL Demokrat Parti ve sonrasında Adalet Partisi’nde siyaset yapmış,önce bir dönem Şanlıurfa ili Suruç ilçesi belediye başkanlığı,daha sonra bir dönem Birecik ilçesi belediye başkanlığı yapmıştır. İlk,orta ve lise öğrenimini Birecik’te tamamlamıştır. Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur.1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP)den aday olan Abdülkadir YÜKSEL %52’lik bir oy oranı ile belediye başkanı seçilmiştir. 5 yıl bu görevi başarıyla ve şerefli bir şekilde sürdürdükten sonra 5 yıl başkanlığa ara vermiştir. 1999-2004 yılları arasındaDoğru Yol Partisi (DYP) Birecik İlçe Başkanlığı yapmıştır. 2004 yerel seçimlerinde halktan gelen yoğun talep üzerine yeniden aday olan Abdülkadir YÜKSEL %45 oy oranında oy alarak İkinci kez belediye başkanlığına seçilmiştir 2004 yerel seçimlerinde almış olduğu %45 oranında ki oy Doğru Yol Partisi(DYP)’ninyerel seçimlerde Türkiye’de ulaştığı en yüksek oy oranıdır.5 yıllık görev süresince vadettiği hizmetlerin tamamından fazlasını gerçekleştirmiştir. Dürüst, ilkeli, halk ile iç içe siyaset yapmış, ayrımcılığa, siyasi çekişmelere müsaade etmeden kardeşlik temelinde eşit, adil belediyecilik anlayışını hâkim kılmıştır.Kendisi için yönetimde en önemli ilkesi fırsat eşitliğidir. Referansı her zaman ilçe ve bölge halkı olmuştur. 12 Eylül 2010 tarihli anayasa referandumunda Evet oyu kullanacağını ilan edip o dönem üyesi olduğu Demokrat Parti (DP)’den istifa etmiş ve AK Parti saflarında siyasi mücadelesini sürdürmeye başlamıştır.Abdülkadir YÜKSEL evli ve 3 çocuk sahibidir.

Mehmet Erdoğan:

Ak Parti 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

30 Ekim 1956’da Adıyaman Besni’de doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Zeynep’tir. İş Adamı; Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası Üyeliklerinde bulundu. GASBAŞ Serbest Dış Ticaret Bölge kurucu ortaklığı, Gaziantep Ekonomisini Güçlendirme Vakfı Başkan Vekilliği, Gaziantep Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Üyeliği, Gaziantep Hisar TV Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Tekstil, halı imalatı ve grafik tasarım alanlarında ticari faaliyetlerde bulundu. Gaziantep MÜSİAD Şube Başkanlığı görevini üstlendi ve MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi oldu. 23. Dönem Gaziantep Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-Moğolistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı olarak görev yaptı. Erdoğan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Akif Ekici

CHP  26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

1955 yılında Gaziantep’te doğdu.İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde başladığı yüksek öğrenimini yarıda bırakarak, 1977 yılında iş hayatına atıldı.1986 yılında Boyaş Boya ve Kimya Sanayiyi kurdu. Halen Boyas Boya’nın Yönetim Kurulu Başkanı olarak aynı sektörde faaliyetlerini sürdürmektedir. 23. Dönem CHP Gaziantep Milletvekilliği , KİT Komisyon Üyeliği, CHP Meclis Yönetim Kurul Üyeliği yaptı. Siyaset dünyasında da aktif rol alan Akif Ekici, SODEP’in kurucu üyelerinden olup ilçe yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır. SHP-SODEP birleşmesinde yönetim kurulu üyeliği, CHP ve SHP’de il başkan yardımcılığı yapan Ekici, CHP, SODEP ve SHP’de kurultay delegeliklerinde bulunmuştur. Gaziantep’te birçok kurumun kuruluşunda öncü rol oynayan ve birçok kurumda yöneticilik yapan Akif Ekici;1999–2004 yılları arasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği – Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği, 1999–2004 Şehitkamil Belediyesi Meclis üyeliği yaptı.1999–2004 yılları arasında GOSB, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanlığı ve farklı odlarda önemli görevlerde bulundu.   Evli ve 4 çocuk babası olan Ekici, CHP’den Gaziantep 1. Sıra adayı olarak milletvekili seçildi.

Mehmet GÖKDAĞ

CHP  26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep 2 .sıra Adayı.1961 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesirde doğan Gökdağ, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Gökdağ, 1989 yılından beri Gaziantep’te serbeset avukatlık yapıyor. 2 dönem Gaziantep Barosu başkan vekilliği yapan Gökdağ, CHP’nin tüm kademelerinde görev aldı. Son olarak milletvekili adaylığı için il başkanlığı görevinden ayrılan Gökdağ, evli ve 2 çocuk babası.Özdağ, CHP’den Gaziantep 2. Sıra adayı olarak milletvekili seçildi. 

Ümit Özdağ

MHP 26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

3 Mart 1961 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde doğdu. Özdağ, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi siyasal bilgiler, felsefe, iktisat fakültelerinde tamamladı ve yüksek lisans çalışmasını Türkiye’de planlı kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı üzerine hazırladı. Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri” konulu tezi ile siyaset bilimi doktoru oldu. Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başladı ve editörlüğünü yaptı. 1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmaya başlayan Özdağ, Doğu, Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyo politik içerikli saha araştırmaları yaptı. 1996 yılında Kuzey Irak’ta ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirdi. Ümit Özdağ, 1999 yılında Avrasya Bir Vakfı’nın desteğiyle dünyanın stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırma Merkezi’ni (ASAM) kurdu ve başkanlığını üstlendi. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu. 2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ Asam Başkanlığı görevinin yanında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevini 2004 Temmuzuna kadar sürdürdü. 1 Nisan 2004 tarihinde Asam başkanlığı görevinden de ayrıldı. Prof Dr. Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Mahmut Toğrul

HDP  26’ıncı Dönem Gaziantep Milletvekili 

1967 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesine bağlı Tilkiler köyünde dünyaya gelen Toğrul, ilkokulu aynı köyde, ortaokulu Gaziantep Gazi Ortaokulunda (1982), Liseyi Gaziantep Lisesi’nde (1985) tamamladı. Dicle Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünden mezun olan Toğrul, aynı bölümde asistanlığa başladı (1993). 2001 yılında Organik Kimya alanında doktorasını tamamlayan Toğrul 2002 yılında bir yıl süreyle İngiltere’de alanıyla ilgili doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 2005 yılında Doçent, 2014 yılında ise aynı bölümde profesör oldu. Toğrul, 15 yılı aşkın süreyle Eğitim Sen Dicle Üniversitesi temsilciliği yaptı. BDP siyaset akademisi ve demokratik kurumlarda “Yeni Bir Toplumsal Paradigma olarak Kuantum Mekaniği” başlığıyla Kuantum Mekaniği üzerine dersler verdi. Anadilinde eğitim yapacak çok dilli bir üniversite kurmak amacıyla 2013 yılında kurulan Mezopotamya Vakfının Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir. İki dönemdir Yoksullukla Mücadele için kurulan Sarmaşık Derneğinde Yönetim Kurulu üyeliği görevine devam eden Toğrul, Demokratik Toplum Kongresi Dil ve Eğitim Komisyonu ve Bilim Komisyonunda çalışmalara katkı sunmaktadır. Evrensel Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Toğrul evli ve bir kız çocuğu babasıdır. 2015 Genel Seçimleri HDP 26. Dönem milletvekili.  

AYDIN AKYÜREK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here