Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (GASKİ) 2 gün içinde yağan yağmurlardan oldukça memnun. Son yağan yağışlara birlikte Genel Müdürlüğe ait su barajlarında su doluluk oranı yüzde 85 seviyesine çıktı.

SULAMA İÇİN ŞU ANDA SUYA İHTİYAÇ VAR

Bu durumun Gaziantep halkını ziyadesi ile memnun ettiğini ifade eden GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Yeraltı suyunun beslenmesi, barajların doluluk oranı ile ilgili iyi bir durum. İlkbahar dönemlerinde yağan yağış diğer mevsimlerden farklı oluyor. Çok kısa süreli sağanak ve dolu şeklinde olduğu zaman bu döneme biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü bu yağışlar afete dönüşebiliyor. Dolu yağışları zarar verebiliyor. Mart, Nisan, Mayıs ayları ilkbahar ayları, küresel ısınmayla beraber yağış rejimleri değişti ama neticede bu aylar yağışın olabileceği aylar. Sulama için şu anda suya ihtiyaç var, şu anki yağışın türüne de bakıldığında bizim için faydalı” dedi.

ŞU AN İÇİN BİR SORUN YOK

Sönmezler, şunları kaydetti: “Barajımızı ve içme suyu kaynaklarını beslemesi açısından son derece faydalı bir yağış. Geçtiğimiz Nisan ayı çok verimsiz geçmişti, toplam 3-4 ay boyunca 10 kg kadar bir yağış olmuştu. Şu an sadece 2 gününde bir aylık yağış aldık. Yağış durumu mevsim normallerinde seyrediyor. Bir hafta yağışlı görünüyor, bizim için sevindirici bir durum. Barajımızda doluluk oranı yüzde 85 mertebesinde. Aynı zamanda 1 haftadır tarımsal sulama için su veriliyor, şu an için bir sorun yok önümüzdeki dönemde bir sıkıntı çıkması ihtimaline karşı B ve C planlarımız var gerektiği anda devreye sokacağız” dedi.

BİLGE ÜLKE GÜZEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here