Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, bu sene nisan ayının ilk yarısında gerçekleşen yağışların gelişim aşamasındaki bitkilerin toparlanmasına yardımcı olduğunu belirterek, bir olumsuzluk yaşanmaması halinde bu durumun buğday rekoltesine olumlu katkı sağlayacağını ifade etti.

Ülke genelinde yağış miktarının yıl ortalamasının altında seyretmesine rağmen mart ve nisan ayında etkili olan yağmurların yeni hasat sezonu öncesi üreticiyi sevindirdiğini belirten Tiryakioğlu, “Son yağmurlar tarım arazilerine can suyu, çiftçimize ise moral kaynağı oldu. Mayıs ayında beklenen yağmurlarında alınması durumunda bu sene ülkemiz ve bölgemizde tarımsal üretimde bir problem yaşanmayacağını düşünmekteyiz” dedi.

Ulusal Hububat Konseyi tarafından yayımlanan ‘Nisan 2017 Ülkesel Buğday Gelişim Raporu’nu da değerlendiren GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Rapora göre, ülke genelinde şu an itibariyle bitki gelişiminde bir olumsuzluğun olmadığı belirtilmekte. Mayıs’ta beklenen yağmurların yağması durumunda ise üretim de bir problem yaşanmayacağı değerlendirilmekte” diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi için hazırlanan Buğday Gelişim raporuna da değinen Tiryakioğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

” Rapora göre bu yıl şubat ayının kurak gitmesine rağmen mart ayında düşen yağış miktarının uzun yıllar ortalamasının üstünde gerçekleşmesi tarım arazileri için son derece faydalı olmuş. Bölgemizde yapılan incelemelere göre hububat ekili alanlarda genel durumun geçen yıldan daha iyi olduğu belirtilmekte” dedi.

Tiryakioğlu, ayrıca bundan sonraki yıllarda Milli Tarım Politikası ve buna bağlı ürün tavsiye listelerinden kaynaklı hububat ekim alanlarında artış beklediklerini de sözlerine ekledi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here