Resim_1301139135Anteppress – Gaziantep

“Diyabeti durduralım“
-Türkiye Diyabet Vakfı`nın Cumhurbaşkanlığı`nın himayesinde başlattığı “Diyabeti Durduralım“ projesi kapsamında, çalışanların diyabete karşı duyarlı bir şekilde beslenmeyi öğrenmeleri için çeşitli etkinlikleri düzenlenecek, halk spor ve egzersize yönlendirilecek
-Proje çerçevesinde ayrıca yöresel mutfakların diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalışma başlatılması planlanıyor
-Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz: -“Bu proje bir anlamda, ülkemizde insanların yaşamını giderek daha olumsuz etkileyen 21. yüzyılın gündemimize getirdiği yeni hayat modeli ile mücadele programıdır“

Türkiye Diyabet Vakfı`nın Cumhurbaşkanlığı`nın himayesinde başlattığı “Diyabeti Durduralım“ projesi kapsamında, çalışanların diyabete karşı duyarlı bir şekilde beslenmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenecek, yöresel mutfakların diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalışmalar başlatılacak.
AA muhabirinin Türkiye Diyabet Vakfı`ndan aldığı bilgiye göre, diyabet dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri. Dünya Sağlık Örgütü`ne göre, 300 milyonun üstünde diyabetli olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın son yıllardaki yüksek artış hızı nedeniyle diyabeti “salgın“ olarak niteledi.
``Türkiye`de de diyabet son 10 yılda yüzde 90-100 arasında artış gösterdi. Araştırmalar, Türkiye`de yaklaşık 10 milyon diyabetli olduğunu ve 40 yaşın üzerindeki nüfusun dörtte birinin diyabet riski ile karşı karşıya geldiğini gösteriyor.
Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabetin kaynağını 21. yüzyılın gündeme getirdiği yeni hayat modelinden aldığını bildirdi. Hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması, hazır gıdaların daha çok tüketilmesi, öğün yeme sürelerinin kısalması gibi faktörlerin bu yaşam tarzının örnekleri olduğunu, böyle bir yaşamın obezite, kalp ve diyabet gibi hastalıkları hızlandırdığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şunları kaydetti:
“Diyabet, mutlaka diyabet öncesi dönemde, gizli şeker döneminde ya da erken klinik dönemde saptanmalı. Diyabetin önlenebileceği tek dönem, erken ve henüz hastalığın belirti vermediği dönemdir. Diyabet bilincine sahip olmak, öncelikle diyabeti fark etmek ve diyabeti tanımakla mümkündür. Hazırladığımız proje ile bu bilinci oluşturmak için 3 yıl boyunca Türkiye`nin her bölgesinde çocuklardan gençlere, ailelerden hekimlere, medyadan devlet kurumlarına kadar herkese seslenecek programlar hayata geçirilecek. Bu proje bir anlamda ülkemizde insanların yaşamını giderek daha olumsuz etkileyen 21. yüzyılın gündemimize getirdiği yeni hayat modeli ile mücadele programıdır.“

-Yöresel mutfaklara revizyon-

Türkiye Diyabet Vakfı`nın Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlattığı “Diyabeti Durduralım“ projesi kapsamında, çalışanların diyabete karşı duyarlı bir şekilde beslenmeleri için iş yerlerinde çeşitli bilinçlendirme etkinlikleri düzenlenecek, ofislerde ve park alanlarında spor ve egzersiz alanları kurulacak.Proje çerçevesinde ayrıca yöresel mutfakların diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalışma başlatılması planlanıyor. Aileler ve iş yerleri için diyabete karşı sağlıklı menü önerilerini içeren yayınlar hazırlanacak. 3 yıl sürece proje kapsamında 21 ilde başta hamileler, ilkokul çağındaki çocuklar ve gençler olmak üzere bilinçlendirme çalışmaları yapılacak, toplum spor ve egzersize teşvik edilecek.

``-Diyabet Parlamentosu-

Türkiye Diyabet Vakfı`nın Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlattığı “Diyabeti Durduralım“ projesinin iletişim çalışmalarının sponsorluğunu yürüten Dörtok&Bersay Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aydın Dörtok da, 3 yıl boyunca toplumun her kesiminin diyabetten korunması için daha sağlıklı beslenmelerine yönelik bilinçlendirici etkinlikler düzenleneceğini, halkı spor ve egzersiz yapmaya teşvik edecek çalışmalar yapılacağını ve bunlarla ilgili toplum nezdinde farkındalık oluşturulacağını ifade etti.
Proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi veren Dörtok, şunları anlattı:
“Proje çerçevesinde, hastanın hastayı eğitmesi modeline dayanan akran eğitimleri gerçekleştirildi. Program kapsamında 23 ilden diyabetli hastalar davet edilerek onlara eğitimler verildi. Dünya Diyabet Günü`nü takiben gerçekleştirilen `Sağlıklı Yaşam İçin Adım At` yürüyüşleri de geniş bir katılımla yapıldı. Ayrıca Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz liderliğinde geçtiğimiz günlerde Diyabet Parlamentosu ile ilgili bir toplantı hayata geçirildi. Diyabetle ilgili tüm ilgili taraflar için ortak bir çalışma platformu olması hedeflenen Diyabet Parlamentosu`nun ilk toplantısında Cumhurbaşkanlığı temsilcileri, TBMM Sağlık Komisyonu Üyeleri, Sağlık Bakanlığı temsilcileri AK Parti, CHP ve MHP`yi temsilen parlamenterler, diyabetli hastalar, diyabetle ilgili hasta ve meslek kuruluşları ile ilaç endüstrisi bir araya geldi.“
Dörtok, projenin halk sağlığı için son derece önemli olduğunu, toplumun bütün katmanlarını kucaklayan projeyle diyabet konusunda farkındalığın arttırılması ve böylelikle diyabetin durdurulmasının mümkün olacağını kaydetti.

-Diyabet hakkında-

Diyabet vücutta insülin hormonu eksikliğine ya da yokluğuna bağlı olarak kan şekeri yüksekliği, çok su içme, sık idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk, görme bulanıklığı gibi bulgularla ortaya çıkar.
10 yılın üzerinde diyabetli olan ve tedavisini yetersiz veya düzensiz sürdüren diyabet hastalarının yarısından çoğu kronik böbrek yetmezliği, görme kaybı, dolaşım bozukluğu nedeniyle kalp sorunları ve ekstremite (kol-bacak) kayıpları ile karşılaşıyor.
Dünyada ilk sıralardaki ölüm nedeni olan hastalıklar içinde yer alan kalp-damar hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, beyin damar hastalıkları ve inme, 20 yaş üstü körlük ve trafik kazası dışındaki bacak ampütasyonlarının en başta gelen hazırlayıcı nedenidir. Komplikasyonlar geliştikçe hastalığın tedavisi zorlaşıyor.

Şahinbey Belediyesi, vatandaşlardan gelen taleplere duyarlı davranıyor

Şahinbey Belediyesi, vatandaşlardan gelen taleplerin gereği olarak istenen hizmetleri zaman kaybetmeden gerçekleştirdiği bildirildi.
Şahinbey Belediyesi, araç trafiği yoğun olduğu için yol boyunca çökmelerin yaşandığı ve araç sürücüleri ile vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığı Fikripaşa Caddesi`ndeki kilit taşını sökerek asfalt kaplama yapacak.
``Şahinbey Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Barış Mahallesi`nde başlatılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Barış Mahalle Muhtarı Hüseyin Aynacı, “Fikripaşa Caddemiz ulaşım araçlarının da yoğun olarak kullandığı bir cadde. Daha önce kilit taşı yapılan bu caddemizin yolları araçların yoğun kullanımından dolayı baştan sona çökmüş durumda. Vatandaşımızın yaşadığı su sıkıntıları Şahinbey Belediyemize ilettik. Belediye ekipler yaptıkları incelemeleri sonunda, caddenin kilit taşı yerine asfalt kaplama yapılmasını kararlaştırdı“ dedi.
Kullanılamaz hala gelen kilit taşlarının sökülmeye başlandığını belirten Aynacı, cadde temizlendiğinde asfalt kaplama yapılacak. Bu caddemizde araç sürücülerinin korkulu rüyası olmaktan kurtulacak. Bizlerin taleplerine duyarlı davranan Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu`na ve ekibine çok teşekkür ediyorum“ şeklinde konuştu.

Fadıloğlu, Şehitkamil`de yapılan projeleri hanımlara anlattı

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Şehitkamil İlçe Kadın Kolları Başkanlığına hizmet sunumu yaptı.
Programa katılan bayan partililere Şehitkamil Kültür Merkezini de gezdiren Başkan Fadıloğlu, Sadece kendi dönemlerinde değil uzun yıllar hizmet verebilecek projelere imza atmak için nitelikli yapılara öncelik verdiklerini dile getirdi.
Şehitkamil Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Şehitkamil İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç ve çok sayıda partili bayan katıldı.
Hizmet akışında çok yönlülüğe vurgu yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, tüm vatandaşlara eşit ve dengeli hizmet felsefesini benimsediklerini, her bölgenin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmeye çalıştıklarını ve yapılan hizmetlere yön verilirken vatandaşların görüşlerine başvurulduğunu kaydetti.
``Tamamlanan ve devam eden projeler hakkında da bilgiler veren Fadıloğlu, şunları söyledi:
“Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezini (ŞKM) 13 ay gibi bir sürede tamamlayarak, vatandaşlarımızın hizmetine sunmanın sevincini hala yaşıyoruz. Bizim projelendirme aşamamızın biraz uzun süreceğini her platformda hemen hemen söylemiştik. Şimdi bu projelerin meyvesini toplama vakti geldi. Diğer bir projemiz olan yarı olimpik yüzme havuzumuzun inşaat aşaması hızla ilerliyor. Alt katında çalışmalar devam ederken çatı sisteminin demirleri monte edilmeye başlandı. Bu projemizi de kısa bir zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Şehitkamil İlçesinin dört bir yanında çalışmalarımız devam ediyor. Bu projelerimizin hepsi kendi mühendis ve mimarlarımız tarafından yapılan projelerdir.“
Yapılan slayt sunumunun ardından Fadıloğlu, programa katılan AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç`a ve parti üyelerine Şehitkamil Kültür Merkezini gezdirdi.
Şehitkamil`deki hizmetlerden ve Kültür Merkezinden çok etkilendiğini dile getiren AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Hülya Kılıç ise “Başkanımız gerçekten çok güzel projelere imza atıyor. Bugün Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezini (ŞKM) hep birlikte gezerken bu olaya bir kez daha şahit olmuş olduk. Başkanımın slayt eşliğinde anlattığı projelerin hepsi birbirinden güzel projeler. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum“ dedi.

Kaymakamı Uğur Turan, Gaziantep Oto Makine Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Kemal Güneş`i ziyaret etti

Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Gaziantep Oto Makine Sanatkarları Odası Başkanı Mustafa Kemal Güneş ve S.S Karataş Oto Makine Sanatkarları Kooperatifi Başkanı Mustafa Şahin`i ziyaret etti.
Gaziantep oto Makine Sanatkarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Güneş, Şahinbey kaymakamı Uğur Turan`ın ziyaretlerinden memnun kaldıklarını söyledi.
Gaziantep esnafı olarak Şahinbey ilçesinin sorunlarıyla ilgili Kaymakam Turan ile birlikte hareket edeceklerini belirten Güneş, 41 mislik dalından oluşan 6 bin 700 üyeleri bulunduğunu, zor şartlar altında küçük işyerlerinde sağlıksız koşullar altında ekmek parası çıkarmaya çalışan esnafın sorunlarıyla ilgili çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi.
Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ise hizmet ederken bir fark ortaya koymalarının gerektiğine işaret ederek, Gaziantep`e yakışanı yapmamız lazım. Gaziantep şimdiye kadar çok güzel adımlar atmış, bu konuları da çözecek azme iradeye, projelere kaynağa sahip. Allah`a şükür her şeyimiz var, gelin hep beraber çalışalım. Bu konuda size destek olmamız lazım, size başarılar diliyorum“ dedi.
Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, kısa bir esnaf gezisi yaptıktan sonra esnafla topluca fotoğraf çektirdi.

Tahir Tekin Öztan, GSO Başkanı Konukoğlu`na ziyaret -Tahir Tekin Öztan: -“Gaziantep`e ülkeme ve yeni nesillere vefa borcumu ödüyorum“

Sahan Restoranlar Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tekin Öztan, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu`nu makamında ziyaret eti.
Öztan, yaptığı açıklamada, ziyaret esnasında Konukoğlu`na “Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri Kitabı“ ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Konukoğlu ise Gaziantep kültürüyle ilgili önemli bir eksiğin tamamlandığını ifade ederek, “Annelerimizin lezzet reçetelerini kayıt altına almak ve son yüz yıllık tarihi yakalamak Türk milli kültürünün korunması açısından büyük önem taşıyor“ dedi.
Gaziantep kültürü açısından önemli bir açığın kapandığını dile getiren Adil Konukoğlu, şunları kaydetti:
“Türk milli kültürümüzün en önemli ögeleri arasında yer alan mutfak kültürümüzle ilgili bu güzel döküm çalışması alanındaki en önemli açığı kapatmıştır. Yeni nesillerimizin yemek kültürümüzü yakından tanıması ve yaşatması için böyle güzel çalışmalara ihtiyaç olduğu gibi bu tür çalışmaların desteklenerek arttırılması gerekir. Tahir Tekin Öztan ve ekibini yürekten kutluyorum. Bir hayli hacimli olan bu çalışmanın ortaya çıkardığı mükemmel sonuç gerek ev kadınlarımızın gerekse bütün aileler için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı oluşturulmuş“ diye konuştu,
``Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri Kitabı`nın bütün detaylarıyla incelediğini aktaran Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Baskı kalitesi, fotoğrafları, tarifleri ve grafikleriyle kusursuz bir eser olmuş. Zengin mutfak kültürümüzün tanıtılması ülkemize ve kentimize katma değer olarak dönüş yapacaktır. Bizler sahip olduğumuz milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak, yeni nesillere bunları tanıtmak ve dünya geleninde tanıtımına önem vermek zorundayız. Türk milli kültürü dünya kültürleri arasında en zengini ve en mükemmelidir. Gelecek kuşaklara bilgilerin doğru ve sağlıklı aktarılması için bu tür yayınlar gerçekten hayati önem taşımaktadır.“
Gazianteplilere ve Gaziantep`e vefa borcunu ödediğini vurgulayan Öztan, 4 yılı aşkın bir süre, 5 bin kilometre yol, iki bin kadından yemek tarifi ve beş bin kare fotoğraf arasından bu eser çıktığını belirterek, “Ben doğduğum kentime vefa borcumu ödüyorum. Ülkeme, insanlarıma ve gelecek nesillerimize karşı sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Bu bir kartopu bunu çığa çevirmek ve geliştirmek artık Gazianteplilerin ortak görevidir“ dedi.
Öztan, ziyaret anısına Konukoğlu`na imzalı bir kitabını hediye etti.

Araban`da, hayvana benzeyen patatesi gören vatandaşlar şaşırıyor

Gaziantep`in Araban ilçesinde, bir manavda satılan patates çuvalından çıkan hayvan görünümlü patatesi görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.
``Besni Caddesi`ndeki manavlık yapan Mustafa Yıldız, patates çuvalı içerisinde bulduğu ilginç görünümlü patates görenleri şaşırtıyor.
Konuyla ilgili AA muhabirine konuşan, manav Mustafa Yıldız, “Gaziantep meyve sebze halinde aldığım bir torba patatesi iş yerimde sandıklara dizerken ilginç görünümlü patatesi gördüm. Patatesi alıp incelediğimde bir hayvana benzediğini görünce şaşırdım. İlginç görünümlü patatesi müşterilerimin görebileceği bir yere koydum. Gelen müşterilerimin dikkatini çeken patatesi isteyen çok sayıda müşterime olumsuz yanıt verdim“ dedi.
``

A.A

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here