Sokakta ve zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli mültecilerin kamplara gönderilmesine karar verilmişti. Ancak hala şehir içerisinde çok sayıda zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli mülteci konaklıyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeliler, yaşamlarını sürdürebilecekleri her alana yerleşerek, şehir geneline yayılmıştı. Son dönemlerde yaşanan olayların ardından, zor şartlarda yaşamını sürdüren Suriyeli’lerin kamplara taşınması kararı alındı. Ancak hala şehir genelinde çok sayıda bu şartlarda yaşayan Suriyeli aile var.

Kış geliyor, ne yapacaklar?

Abdulkadir Aksu Bulvarı üzerinde tramvay yolu üzerinde bir kulübeye sığınan Suriyeli aile de, burada yaşam mücadelesi veriyor. Bir tek göz odadan oluşan, tuvaleti, banyosu, mutfağı olmayan kulübeye yerleşen aile, soğuktan korunmak için kendince önlemler almış.

Suriyeli ailenin uzunca bir süredir burada konakladığını belirten çevre sakinleri, “ Durumlarını üzülerek izliyoruz. Elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Ancak kış kapıda. Elektrikleri, suları yok. Banyo, tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılayacakları bir yer yok. Yetkililer, birkaç gün böyle zordaki Suriyelileri topladılar, sonra bıraktılar. Şehirde hala bu şekilde yaşayan bir çok  aile var.” Şeklinde görüş belirttiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here