kim-hakli-1447862845-14423162299

Şehir içi toplu ulaşımda uzun süredir uygulanan 65 yaş üstü serbest dolaşım hakkı sorun olmaya devam ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlar serbest ulaşım kartları nedeniyle bindikleri otobüslerin önemli bölümünde sürücülerin hakaretlerine maruz kaldıklarını dile getirirken, halk otobüsü sahipleri ise serbest dolaşım pasolarına bir an önce devlet tarafından düzenli ödemesi yapılmasını talep ediyorlar.

SORUN NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz kart dağıtımının devam ettiği belirtilmişti. Uygulama çerçevesinde 65 yaş üstü kişilere ücretsiz biniş kartı verilirken, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın kararı ile verilen bu kartları ise Gaziantep’te bazı halk otobüsleri tarafından geçersiz sayılıyor. Nüfus cüzdanlarını, Kart 27 bürolarına vererek, bu serbest kartları temin edebilirler” açıklamasını hiçe sayan bazı özel halk otobüsü sürücüleri, bazen de otobüslere binmek isteyen 65 yaş üstü kişileri otobüslerine dahi almadıkları öğrenildi. Diğer yandan ise özel halk otobüsü sahipleri yasa gereği başlatılan uygulama karşısında kendilerine aylık belirlenen bir ücretin hemen verilmeye başlanmasını istiyorlar.

KANAYAN YARA HALİNE GELDİ

65 yaş üzeri serbest kart kullanan vatandaşların otobüslerde yaşadığı sıkıntıları gazetemize anlatan Kemal Tuncer, “Serbest kart, yaşlı vatandaşların kanayan yarası oldu” diye konuştu. 65 yaş üzeri vatandaşlara verilen serbest kartlara ilişkin otobüs ve minibüslerde yaşadığı sıkıntıyı gazetemize anlatan Kemal Tuncer, serbest kart kullanımıyla ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti. Otobüs ve minibüs şoförlerinin duraklarda yaşlı birini tek başına gördüğü zaman durmadıklarını söyleyen Tuncer, “Otobüs beklerken yanımızda genç biri olmazsa otobüsler durmuyorlar. Otobüse bindiğimiz zaman bazı şoförler bizlere karşı kötü davranışlarda bulunuyorlar. Daha otobüsten inemeden otobüs hareket ediyor. Bazı zamanlar hakaretlere ve kötü sözlere maruz kalıyoruz. Şikâyetlere ve cezalara rağmen halen yaşlı vatandaşlara yönelik kötü tutum ve davranışların devam ettiğini duyuyoruz. Yetkililerden ve vekillerimizden ricamız yaşlı vatandaşlar için çile haline gelen Serbest Kart sorununa bir çare bulunması” şeklinde konuştu.

Ayhan Duman / Hakimiyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here