IMG_5583_resize

Yaz Okullarımız Yılsonu Müsameresi ile Sona Erdi

Bülbülzade Vakfının “Eğlenerek Öğreniyoruz” sloganıyla 18 yıldır düzenlediği yaz okullarının 2014 yılı kapanış müsameresi Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezinde yapıldı.

Bülbülzade Vakfının çocuklarımızın yaz aylarını daha verimli geçirmesi için 18 yıldır sürdürdüğü yaz okullarının 2014 yılında yapılan kısmı 5 haftalık eğitimin ardından Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan kapanış müsameresiyle sona erdi. 18 Temmuz Cuma günü yapılan programa Bülbülzade Vakfı Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Adem Er, Bülbülzade Vakfı Yaz Okulları Genel Koordinatörü Ebuzer Nas, il milli eğitim müdürlüğü ile Şehitkamil ve Şahinbey müftülüklerinden yetkililer, yaz okulu komisyonu üyeleri, öğrenciler ve öğrenci velileri ile beraber yaklaşık 500 kişi katıldı.

Yaz okulu öğrencilerinden Fulya Nas ve Bahadır Gölge’nin sunduğu program yine yaz okulu öğrencileri tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve Türkçe meali ile başladı. Kur’an tilavetinin ardından Bülbülzade Vakfı Yaz Okulları Genel Koordinatörü Ebuzer Nas tarafından selamlama konuşması yapıldı. Konuşmasına İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliamları lanetleyerek başlayan Nas, 18 yıldır yaz okulu çalışmaları yaptıklarını belirterek; “bu yılda yaklaşık 18 camimizde ve 4 tane okulumuzda, 2 tane derneğimizde, 2 tane de yatılı olmak üzere toplamda 26’yı aşkın yaz okulu tertip ettik. Bu yaz okulumuzda yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitimini sağladık. Onlarla 5 haftamızı dolu dolu geçirdik. Onlara dinin doğru algısını, dinin nasıl yaşanacağını, temel bilgilerini öğretmeye çalıştık. Şunu iyi biliyoruz ki, güzel bir toplum, rahat bir toplum, ferah bir toplum, adaletin, özgürlüğün, eşitliğin yaşandığı bir toplum ancak İslami değerlerin vazgeçilmez olduğu, çocukların bu değerlerle yetiştirildiği bir toplumla olur. Dolaysıyla çocuklarımızı iyi yetiştirmez onlara temel dini bilgileri, din algısını doğru vermez isek çocuklarımız heba olacak, sermayemiz kaybolacak, geleceğimiz kaybolacaktır. Onun için Bülbülzade vakfı olarak her yıl yaz okulu çalışmalarını devam ettirmekteyiz. Yaz okullarını tertip ederken şehrimizdeki kurumlarımızla omuz birliği yapmaya çalışıyoruz. Okullarımızı açmadan önce Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle bir protokol yapıyoruz. Onlara desteklerinden ötürü huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca çocuklarınızı yaz okullarımıza gönderdiğiniz için sizlere ve gönüllü hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından yaz okulu öğrencileri tarafından çeşitli gösteriler yapıldı. İlk olarak Hayrettin Karaman’ın Kudüs şiiri seslendirildi, ardından Mehmet Akif Ersoy’un Zulmü Alkışlayamam şiiri seslendirildi. Sonrasında ezgi korosu tarafından seslendirilen ezgiler salondakiler tarafından büyük bir beğeni ile izlendi. Daha sonra yaz okulu öğrencileri ile yapılan röportajlar yayınlandı. Program Hadis oratoryosu, tiyatro gösterisi, bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül takdimleri ile devam etti. Programın sonunda tüm yaz okulu öğrencilerinin ve öğretmenlerinin sahneye çıkarak sunduğu “La ilahe İllallah” ezgisi ile program sona erdi.

Programın sonunda yaz okulu öğrencilerine katılım sertifikaları da verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here