“Halkın inanç ve kültürünü esas alan yeni bir müfredata ihtiyaç var”

Yeni bir eğitim-öğretim dönemine girerken, eğitim politikaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı, halkın inanç ve kültürünü dikkate alan yeni köklü bir Milli Eğitim Müfredatına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin karma eğitim gibi bir kamburu artık üzerinden atması gerektiğini belirten Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararların uygulanması gerektiğini söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök,  2016-2017 Eğitim-Öğretim dönemine ilişkin İLKHA’ya konuştu.

Gök, “Kendi köklerinden beslenen ve kendi kadim medeniyetine dayanan yeni bir nesil yetiştirecek bir müfredata ihtiyacımız var. Milli Eğitim şuralarında bunlarla ilgili çok önemli kararlar alındı. Bu kararların mutlaka uygulamaya geçirilmesi gerekiyor.”dedi.

Eğitimin bütün toplumu çok yakından ilgilendiren bir mesele olduğunu ve bu yüzden de mutlaka Milli Eğitim Müfredatı’nın milletin inanç ve kültürü gözetilerek yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Gök, bir toplumun en önemli gücünün sadece tankı, topu  ve silahı olmadığını, inançlı ve imanlı gençlerin yetiştirilmesi olduğunun altını çizdi.

“Bir toplumun en önemli gücü inançlı ve imanlı gençleridir”

Yeni eğitim-öğretim yılının bütün öğretmen, öğrenci ve eğitim camiasına hayırlara vesile olmasını dileyen Gök, “Son dönemde birçok güzel gelişmeler yaşandı. 15 Temmuz’dan sonra bizim gerçekten inançlı hem imani yönden hem de başarıya inanmış üzerine serpilmeye çalışılan küllerden kurtulmuş bir gençliğe ihtiyacımız var. Bir toplumun en önemli gücü ve silahı, topu, tankı ve silahı değil, inançlı ve imanlı gençleridir.”ifadelerini kullandı.

Yeni eğitim-öğretim yılında geçmişte Kur’an-ı Kerim’in, Siyer-i Nebi’nin seçmeli ders olması gibi olumlu gelişmelerin yeterli olmadığını, köklü bir müfredat değişikliğine bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Gök, şöyle devam etti:

“Bizim kendi köklerinden beslenen ve kendi kadim medeniyetine dayanan yeni bir nesil yetiştirecek bir müfredata ihtiyacımız var. Milli Eğitim şuralarında bunlarla ilgili çok önemli kararlar alındı. Artık bu kararların mutlaka uygulamaya geçirilmesi gerekiyor. Yeni eğitim-öğretim yılı inşallah yeni anayasaya kadar tutun birçok olumlu gelişmelere vesile olur diyoruz.”

“Hala ders kitaplarında FETÖ’nün izleri mevcut”

Ders kitaplarında hala FETÖ’nün izlerinin mevcut olduğunu belirten Gök, ders kitaplarında da mutlaka bir yenilenmeye gidilmesi gerektiğini de kaydeden Gök, “Yıllardır birçok alanın teslim edildiği ve belli yapıların devletin içine nasıl sızdığı 15 Temmuz ile birlikte ortaya çıktı. Devletin her alanına sızmış paralel bir devlet kurulmuş. Dolayısıyla bunun etkileri mevcut ders kitaplarına da yansımış. Yani ders kitaplarını basan komisyonunun geçmişte neye hizmet ettiklerini bugün bazı ders kitaplarında bulunan problemlerle daha net görüyoruz. Ders kitaplarında mutlaka yenilemeye gidilmesi gerekiyor. Hala ders kitaplarında FETÖ’nün izleri mevcut. Bütün bu izlerin silinmesi gerekiyor.”şeklinde konuştu.

“Karma eğitim Türkiye üzerinde bir kambur”

Türkiye’nin karma eğitiminin, üzerinden atması gereken bir kambur olduğunu vurgulayan Gök, “Her alanda özgürleşildiği gibi bu alanda da isteyen çocuğunu karma eğitime göndersin. İsteyen de kız ve erkeklerin ayrı gittiği okullara göndersin. Karma eğitim dayatmasının son bulmasını gerektiğini dile getiriyoruz. Nitekim Milli Eğitim şurasında karar olarak karma eğitimden vazgeçilmesi ve kız-erkek okullarının da rahatlıkla tercih edilebilmesi yönünde alınan bir karar var. Bu hususta da bir an önce bu uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.”diye konuştu.

“Açığa alınan öğretmen sayısı ciddi boyutta”

Görevden alınan, ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerin Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de bir sorun olduğunu aktaran Gök, “Şimdi vatana ihanet içinde olan hiç kimseyi biz asla savunmayız ve savunamayız. Ama masumların mutlaka ayırt edilmesi gerekiyor. Bu noktada bir çalışma yürütülüyor. Valiliklerde kurulan komisyonlar inşallah mağdur edilenlerin tekrar görevlerine dönmesinde etkili olacaktır diye ümit ediyoruz. Açığa alınan öğretmen sayısı ciddi boyuttadır. Bunun eğitim-öğretime zarar vermemesi için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Açıkta bekleyen öğretmenlerin ivedilikle tamamlanıp masum insanların görevine iade edilmeleri gerektiğini düşünüyorum.”dedi.

Öğretmen açığının sözleşmeli öğretmen ile giderilmeye çalışıldığını, ancak bunun öğretmen açığını kapatmadığını belirten Gök, açığa alınan öğretmenler yerine atanamayan öğretmenlerin alınması gerektiğini kaydetti.

“Atanamayan öğretmen ifadesi artık Türkiye’nin gündeminden de kalkmalı”

‘Atanamayan öğretmen’ ifadesinin artık Türkiye’nin gündeminden düşmesi gerektiğini de belirten Gök, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“Gaziantep’te çok ciddi manada olmasa da bir açık oluşmuştu. Bu sorun, ücretli öğretmen ile giderilmeye çalışılıyor. Sözleşmeli öğretmenlik şu anda tekrar geldi gibi. Ben bunu da doğru bulmadığımız ifade ediyorum. Çünkü daha önce denendi. Çok başarılı bulunmadı ki tekrar kadrolu öğretmenliğe geçildi. Ama şu anda mülakatla tekrar sözleşmeli öğretmen alınıyor. Bu durumunda sakıncalı durum olduğunu ifade etmek istiyorum. Sözleşmeli öğretmen yerine kadrolu öğretmen atanması gerekir. Atanamayan öğretmen ifadesi artık Türkiye’nin gündeminden de düşmesi gerekiyor. Türkiye’de hala bir o kadar atanamayan öğretmen var. Atanamayan öğretmenlerin bir an önce atanıp öğretmen açığı kapatılmalıdır.”

 

(İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here