İslahiye’ye bağlı Yeniceli (Kesten) Köyü ölüme terk edildi. Toprakta bulunan asbest minarelinin yol açtığı akciğer zarı kanseri nedeni ile 1990 yılından bu yana 35 kişinin kanserden öldüğü köyde hala hastalık için mücadele ediliyor. Köy Muhtarı Hüseyin Şahin, köyün başka bir yere taşınması için sürdürdüğü 3 yıllık mücadelede olumsuz yanıt aldığını belirtti. Güneş Gazetesi tarafından ziyaret edilen Yeniceli (Kesten) Köyü sakinleri ölümü bekliyor. Evlerinin boya ve badana işlerinde kullandığı toprakta ortaya çıkan asbest minerali yüzünden kanser hastalığına yakalanan köyde bugüne kadar toplam 35 kişi can verdi. Solunum yolu ile alınan mikrop akciğer zarına girmesi nedeni ile oluşan kanser hastalığının belirtileri ancak 15 yıl sonra ortaya çıkıyor. 1990 yılından bu yana şikayetlerin aynı yönde olduğuna dikkat çeken muhtar Hüseyin Şahin, ‘’Köylünün ölüm nedenleri hep aynı. Bugüne kadar 35 kişi öldü. Nedeninin araştırılması için Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Gaziantep Üniversitesi’nde heyet geldi. Toprakta bulunan asbest minerali yüzünden insanların akciğer zarı kanserine yakalandığı tespit edildi. Fakat çözüm sunulmadı’’ dedi.

1 EVDEN 2 KİŞİ KANSERDEN ÖLDÜ

Gaziantep’e 100 kilometre uzaklıkta bulunan köyde son 3 yılda kanser hastalığı tespit edilmediği belirtildi. Muhtar Şahin, tespit edilemeyenlerle birlikte kanserden ölenlerin sayısının daha yüksek olduğunu belirterek, ‘’Son olarak 4 kişilik bir aile kanser hastalığına yakalandı. Bunlardan 2’si yine aynı nedenden dolayı hayatını kaybetti. Artık tek isteğimiz köylünün başka bir alana taşınması’’ dedi.

KÖYÜN YERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYORLAR

Son 3 yıldır köyde ölüm olmadığına dikkat çeken Şahin, ‘’Köyün buradan taşınması için defalarca müracaat ettik. Yalnız olumsuz sonuç alıyoruz. Her gün bu insanlar kanser korkusu ile yaşıyor. Sağlık Müdürlüğü ve Kaymakamlık tarafından da köyün yeni bir yere taşınması kararına varıldı. Köylülerde bunu istiyor. Bize Büyükşehir Belediyesi’nin ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yer göstermesini istiyoruz. Yeni bir alanda yeni evlerde yaşamak için köylü bir an evvel köyü terk etmek istiyor’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here