Demokrasinin güçlenmesine önemli katkılar sağlayan yerel basının bir ilke imza attığını dile getiren Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, meslektaşlarına teşekkür etti. Ay, ‘Meslekte yaşanan sorunları ortak akılla çözeceğiz” dedi.

DEMOKRASİLERDE OLMAZSA OLMAZ

Yerel basının, demokrasilerin olmazsa olmazı olduğunu hatırlatan Ay, “Çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarından olan yerel gazeteler, toplumun aydınlatılması ve bilgilendirilmesinde önemli rol oynar” dedi.

GGC ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU

“Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına seçildiğimiz günden beri, Gaziantep’te yayınlanan bazı yayın organları ile ilgili gerek iş dünyasından, gerekse de siyaset dünyasından bir takım serzenişler geliyordu” diyen Ay, şöyle devam etti: “Biz de bu konulardan çok rahatsızdık. Ancak herkes tepkiyi bir başkasından bekliyor, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı güdüyordu. Basının doğru, güvenilir, nitelikli ve objektif haberleriyle yaşadığı kente tanıklık etmesi gerektiğini düşünen Cemiyetimiz, bu konuda çalışmalar yapılmasının elzem olduğunu kabul edip, elini taşın altına koydu.”

Bazı gazetelerin çıkar amaçlı kullanılmasına göz yummalarının mümkün olmayacağına işaret eden Ay, “Gaziantep’in en köklü ve en çok sarı basın kartı sahibi üyesi bulunan Gaziantep Gazeteciler Cemiyetine yakışmazdı. Bu gerçekten hareketle, halkımızın doğru bir şekilde haber alma ihtiyacını sağlayan meslektaşlarımızın çıkardığı gazetelerle, basın ahlak ilkelerine uymayanları ayırmanın zamanı gelmişti. Bu nedenle de yönetim kurulu üyeleri ve gazete sahipleriyle birlikte bir takım çalışmalar ve görüş alış verişleri yaptık.

 DÜZENSİZLİK HERKESİ ETKİLİYOR

Basın ahlak ilkelerine uyan Gazeteleri Cemiyetimizin listesine almaya karar verdik. Listemizde yer almayan gazetelerin sahipleri ve çalışanlarının eylemleri ve yayınlarıyla hiçbir ilgimiz olmadığını da kamuoyuna duyurduk” diye konuştu.

Amaçlarının kimsenin ekmeğiyle oynamak olmadığını dile getiren Ay, şöyle konuştu:

“Biz haftalık gazete ve dergilere karşı değiliz. Amacımız kimsenin ekmeğiyle onyamak da değil. Elbette günlük gazetelerin yanında haftalık gazeteler ve farklı yayın periyodunda çıkan dergiler olacaktır. Bizim karşı olduğumuz; gazetesini ve gazeteciliği kullanarak çıkar amaçlı hareket eden ve haber kaynaklarını tehdit edip çıkar sağlamaya çalışan kimse ya da kimselerdir. Ayrıca beyannamesinde haftalık olup, bayramdan bayrama veya seçimden seçime çıkan gazeteler de var. Bunlar, haksız rekabet yarattığı gibi, meslektaşlarımızı küçük düşürüp, sektörü olumsuz etkiliyor.

21.10.2014 tarihli gazetelerde manifesto niteliğinde “Gaziantep’in Günlük Gazetelerinden Kamuoyuna Duyuru” başlığıyla çıkan metnimizi yayınlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here