Gaziantep merkez Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kurtuluş savaşında yoğun bir şekilde kullanılan yeraltı mağara ve livasların turizme kazandırılması adına birbirleriyle olan bağlantı yollarının açılması için temizleme çalışmalarının başladığını söyledi.

Şekreküstü bölgesinde bulunan Savaş Müzesi altında bulunan mağaraların İhsan Bey cami ile olan bağlantısının açılması için yürütülen temizleme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Tahmazoğlu, Gaziantep’teki tarihi dokunun yüzde 99’’unun Şahinbey ilçesinde olduğunu belirterek, yapılan bu çalışmalar neticesinde yeraltı turizminin de önemli derecede canlanacağını ifade etti. Başkan Tahmazoğlu açıklamasında;“Şahinbey Belediyesi olarak tarihi dokunun gün yüzüne çıkartılması adına önemli çalışmalar yaptık. Bu kapsamda Şehreküstü bölgesinde 7 km’lik sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışması yaptık. Tarihi Bostancı mektebi ve Gümrük han gibi önemli tarihi mekanlarımızı restore ederek, günümüze kazandırdık. Şehrimizin hem üstü hem de altı tarih. Şuanda yerin altında mağaradayız. Bu mağaranın altında bir mağara daha var. Bunların altıda da livaslar var. Livaslar dediğimiz gerek mağaralardan mağaralara geçiş ve aynı zamanda yeraltına döşenmiş su şebekesi kanallarıdır. Bu livaslar da halen aktif su bulunmaktadır. Kurtuluş savaşında da yoğun bir şekilde kullanılmış olan mağaralardan mağaralara geçişleri ortaya çıkartıyoruz.”dedi.

Bugün Gazze’deki mücadele sistemi kurtuluş savaşında burada verilmiştir.

Yeraltı mağaraları ile ilgili farklı bir konuya değinen Başkan Tahmazoğlu, “şuanda Gazze’de Filistinli kardeşlerimizin İsrail’e karşı yürüttüğü mücadelede aynı sistem kullanılmaktadır. Yeraltındaki tüneller kullanılarak, mücadelelerini sürdürüyorlar. İşte atalarımız Kurtuluş savaşında bu yer altı mağaralarını kullanarak, düşmana büyük zaiyatlar vermiş ve şaşırtmıştır. Şimdi bu mağaraların ortaya çıkartılması kurtuluş savaşındaki mücadelenin günümüzde örnek olarak insanlara gösterilmesi adına çok önemli olacaktır.”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here