10723014617.02.2014212320gaziantepgunesDünya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Dülük Köyü içinde barındırdığı Hitit tarihini gün yüzüne çıkarılması amacıyla taşınıyor.  Proje yerel yönetimlerin ve bakanlığın desteği ile hayata geçiriliyor.

Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyesi iş birliğinde 500 hanelik Dülük Köyü sit alanının dışına taşınacak. Proje, Hitit devrinden kalma tarihi yaşam alanı ve mağaralarının sergilenmesi  amacıyla hayata geçiriliyor. Toplu Konut İdaresi  Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi işbirliğinde düğmeye basılan projede A2 yatay yerleşim alanı düşünülüyor.

ŞAHİN TAKİPÇİSİ OLACAK

Ak Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin moderatörlüğünde gerçekleştirilen projede Gaziantep’in kültür ve tarihi dokuları gün yüzüne çıkacak. Proje hakkında bilgi veren Şahin, ilk önce köyün taşınma işlemi ile başlayacağını belirtti.

NASIL OLACAK?

Şahin, “Toplu Konut İdaresi, Şehitkamil Belediyesi ile birlikte bir çalışma başlatmıştı. O bölgede Hitit Medeniyeti ile beraber eski bir doku var. Büyük bir hazine var. Sit alanının dışına köyü taşıyıp, köy kent dediğimiz o bölgenin dokusuna uygun yatay bir yerleşim merkezi oluşturacağız. Hem inanç turizmi açısından o dokuyu değerlendirmek istiyoruz hemde mağaraların içindeki eserleri bir an önce ortaya çıkarmak istiyoruz. Şehire ve bölgeye bu güzelliği kazandırmak için bakanlık boyutu ile çalışıyoruz. Toplu Konut İdaresi Başkanı projeyi yerinde inceledi. Maliye Müsteşarı ile projeyi görüşüyoruz. Sit alanının dışında 500 konutluk yer var. Buraya yatay ve A2 biçimde yerleşimini sağlayacağız. Daha sonra da eserlerimizi sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

İŞTE DÜLÜK KÖYÜ

Asurlular döneminde Mezopotamya’dan Kilikya’ya uzanan yolun; Helenistik ve Roma döneminde ise, Antakya ve Kilikya’dan Zeugma’ya uzanan ipek yolunun güzergahında bulunmaktaydı.
Dülük’te Keber tepesinde yapılan bilimsel kazılarda Alt Paleotik döneme ait çakmaktaşı aletler ve bu aletlerin yapıldığı atölyeler bulunmuştur. Bu taş aletler özgün bir karakter kazandığından literatürde “Dülükien” olarak adlandırılmıştır. Bu dönemde barınma için kullanılan bir mağara (Şarklı Keper Mağarası) da ele geçmiştir. Bu kalıntılara dayanılarak Dülük M.Ö. 600.000 yıllarına tarihlenmekte olup, dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olarak gösterilmektedir. 600.000 yıl öncesinden günümüze uzanan Dülük köyü geleneksel kesme taştan evleri, camisi ve Musa Kazım türbesiyle yöreye özgü geleneksel tarihi mimari özelliğiyle de görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here