Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, ihtiyaç duyulan mesleklerin yerinde tespit edilmesi amacıyla İşgücü Piyasası Talep Araştırması gerçekleştirileceği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 12 Mayıs ve  27 Haziran tarihleri arasındaki araştırmada 3 bin 375 işyerinin ziyaret edileceği belirtildi.

Gaziantep’in tamamında gerçekleştirilecek talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2015 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgilerin derleneceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu çalışma ile Gaziantep işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanıp, Gaziantep ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecek. Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacak. Çalışma başından sonuna kadar, İşyeri ziyaretleri ‘her işsize, her işverene bir danışman’ sloganıyla istihdam edilen, iş ve meslek danışmanları tarafından 10+ istihdamlı 3 bin 375 işyerine saha çalışması yapılacak. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel bazda istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecek.”

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılmasının yine İşkur personeli tarafından gerçekleştirileceği vurgulanan açıklamada, çalışmanın sonuç raporundaGaziantep işgücü piyasasının, arz ve talep yönüyle ele alınacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here