GV0_5499İlimizde şehit ailelerine ve gazilere Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törenle Devlet Övünç Madalyası verildi.

Törene Sayın Valimiz ve eşi Hatice Nur Yerlikaya Hanımefendi, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eşi Özlem Doğan Hanımefendi, Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, Şehit ve Gazi aileleri, Gaziantepliler ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri iştirak etti.

Törende Sayın Valimiz Ali Yerlikaya, “Vatan, millet, devlet sevgisi imandandır. Allah yolunda öldürülenler diridirler. Bir fedakarlık türü var, o herkese nasip olmayan bir sınanma türüdür. Vatan uğruna canını hiçe saymak, devletini, vatanını, milletini, namusunu korumak uğruna canını hiçe saymak, Allah yolunda en kutsal ibadet saymak, bu fedakarlıkların en büyüğüdür. Bunun içindir ki, şehitlik mertebesi ve gazilik mertebesi hep methedilmiş ve övülmüştür.

GV0_5460

Gaziler de masumdur aslında, mahcuptur. Evine, yurduna, görev yaptığı kışlasına, idaresine geldiği zaman arkadaşı gibi, kardeşi gibi, silahdaşı gibi şahadet mertebesine ulaşmadığı üzüntüsü vardır ama onun da arkadaşları arasında, ömrünün sonuna kadar ve ömrünün sonunda toprağın altında yatarken “Gazi” olmak gibi şerefli bir rütbesi vardır. Bu büyük sınavda sınandı, şahadet nasip olmadı ve gazilik mertebesiyle şereflendi. Onlar da hep onurlu yaşayacaktır.”  şeklinde konuştu.

Sayın Valimiz son olarak, “Türk tarihinin kahramanlıklarla dolu olduğunu belirterek , “Antep, verdiği kurtuluş mücadelesiyle “Gazi” unvanıyla şereflendirildi. Bu yolda şehit düşmüş Şahinbey ve Şehitkamil ile bugün övünç madalyası tevcih edeceğimiz şehitlerimiz bir aradalar. Şehitlerimizin şefaati üzerimizden eksik olmasın.” dedi.

Slayt gösterisi eşliğinde şehit ve gazilerimizin özgeçmişlerinin sunulduğu törende, Sayın Valimiz tarafından, Gaziantep’te 4 şehit yakını ve 8 gaziye, devlet övünç madalyaları takdim edildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here