Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte yeşil zeytin satışları artmaya başladı. Gaziantep’in Nizip İlçesi’nden toplanıp il merkezine getirilerek satışı gerçekleştiriler zentinler kale altında müşterilere sunuluyor.

Gaziantep’in kültürü haline gelen yeşil zeytinler, kış ayı öncesinde birçok evin zorunlu ihtiyacı haline geliyor. Trakya’dan da getirilerek satışları yapılan yeşil zeytinler fiyatları düşük olsa da vatandaşlar tarfından pek tercih edilmiyor. Yağ oranı yüksek olduğu için Nizip zeytini, Vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

VATANDAŞLAR YAĞLANMASINI BEKLİYOR

Yağmurlu havaların bitmesiyle birlikte zeytinin yağ oranının yükseleceğini düşünen vatandaşlar kışlık stok zeytin için biraz daha beklemeyi tercih ediyor. Nizip zeytininin zaten yağlı bir zeytin türü olduğunu ve yağmurlu havaların bitmesinin beklenmemesi gerektiğini söyleyen yeşil zeytin satıcısı Hacı Memik Sözen, “Çoğu vatandaşımız daha yağlı bir zeytin için yağmurlu havaların son bulmasını bekliyor. Ancak gereksiz bir bekliştir bu. Zeytin almanın tam zamanıdır. Şuanda taze toplanmış ve yağ oranı yüksek zeytinler mevcut. Vatandaşların yağmurlar sonrasını beklemesi fiyatlara yansıyacaktır. Fiyatlar şimdi uygunken vatandaşın yeşil zeytinleri almasını öneriyoruz” dedi.

NİZİP ZEYTİNİ TERCİH EDİLİYOR.

Satmış oldukları yeşil zeytinler içinde Trakya zeytinin de bulunduğunu ancak vatandaşlar tarafından pek tercih edilmediğini açıklayan Sözen, “Vatandaşlar güvenmediği zeytini almak istemiyor. Vatandaşın bu konuda en büyük kriteri Nizip zeytininin daha yağlı olmasıdır. Trakya’dan getirilen zeytinlerin yağ oranı Nizip zeytinine göre biraz daha düşük oluyor” ifadelerine yer verdi.

FİYATLAR UYGUN

Zeytin almak için en uygun fiyatların bu günler olduğunu ve biraz daha beklenilmesi halinde zeytinin siyahlaşmaya başlayacağını buna bağlı olarak fiyatlarda da yükselmelerin yaşanacağını belirten Sözen, “Şuanda Nizip’ten getirilen zeytinlerin en kalitelisi 7.50 kuruştan satılıyor. Antakya’dan getirilen yeşil zeytinler ise 4 ila 5 liradan alıcı buluyor. Kaliteli ve yağlı zeytin her zaman küçük olandır. Bazı vatandaşlarımız büyük zeytin istiyor ancak büyük zeytinin yağ oranı küçükten  daha düşüktür” şeklinde açıklamalarda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here